fot. wikipedia

Nigeria: Ponad 20 ofiar ataków islamistów w Maiduguri

Eksplozja, do której doszło w sobotę w meczecie w nigeryjskim mieście Maiduguri, zabiła 10 ludzi – podało źródło w tamtejszym szpitalu. Wcześniej tego dnia islamiści z Boko Haram ostrzelali to miasto z granatników rakietowych zabijając co najmniej 13 ludzi.

Wybuch w meczecie w dwumilionowym Maiduguri, na północnym wschodzie Nigerii, był najprawdopodobniej zamachem samobójczym. Według źródeł wojskowych zamachowcem był islamista z Boko Haram.

W piątek odbyła się inauguracja prezydenta Nigerii Muhammadu Buhariego, który zapowiada ostateczną rozprawę z Boko Haram. Prezydent chce przenieść ze stolicy – Abudży – do Maiduguri centralę dowodzenia operacjami militarnymi przeciwko islamistom.

Założona w 2002 roku organizacja Boko Haram początkowo stawiała sobie za cel walkę z zachodnią edukacją. W 2009 roku rozpoczęła akcję zbrojną na rzecz przekształcenia Nigerii lub przynajmniej jej części w muzułmańskie państwo wyznaniowe, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. W wyniku islamistycznej rebelii w najludniejszym kraju Afryki zginęło wiele tysięcy osób. Licząca 170 mln ludności Nigeria jest prawie równo podzielona na muzułmanów i chrześcijan.

Nigeryjska armia odniosła ostatnio serię zwycięstw nad dżihadystami. Wojsko informowało niedawno, że nie kontrolują już oni żadnych miejskich ośrodków w Yobe i Adamawa, czyli w dwóch z trzech stanów północno-wschodniej Nigerii najbardziej dotkniętych islamistyczną rebelią. Zapowiedziano też, że wkrótce wyzwolony zostanie trzeci stan, Borno, którego stolicą jest Maiduguri.

PAP/RIRM

drukuj