Zakończył się kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny” w WSKSiM

W sobotę w WSKSiM w Toruniu zakończył się Międzynarodowy Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodziny”.

Drugiego i ostatniego dnia uczestnicy wysłuchali prelekcji m.in. ks. prof. Pawła Bortkiewicza, ks. bp Stanisława  Stefanka, a także gości z zagranicy wśród nich prof. Mounira Faraga, dyrektora Instytutu Świętego Józefa w Egipcie.

Gościem szczególnym Kongresu był ks. kard. Gerhard Müller, Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Przewodniczył on Eucharystii, która rozpoczęła ostatni dzień kongresu.

W homilii  ks. kard. Gerhard Müller powiedział, że przyszłość tego świata idzie przez rodzinę Bogiem silną.  Zaznaczył, że dziś powinniśmy brać przykład z Rodziny Nazaretańskiej. Maryja z Józefem mieli odwagę zaufać Bogu.

Zaufanie Bogu to nieustanne szukanie mądrości, by w modlitwie budować rodzinę na wzór tej Nazaretańskiej. Ona jest dla nas dzisiaj wskazówką; jest zaleceniem, byśmy pośród burz kulturowych, pośród tzw. ducha czasu mieli odwagę wybrać Ducha Prawdy i nim się kierować – podkreślił ks. kard. Gerhard Müller.

Wśród prelegentów kongresu byli m.in. goście z Polski, Hiszpanii i Egiptu. Jak wskazuje o dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM, trzeba dziś przypominać o właściwej antropologii rodziny.

Tyle dzisiaj zamieszania wokół rodziny w świecie, a my chcemy wrócić do źródeł. Właśnie tam, gdzie wypływa ta krystaliczna woda o małżeństwie, o naturze małżeństwa. Zaprosiliśmy do tej konferencji wspaniałych ludzi: Prefekta Kongregacji Doktryny Wiary, zaprosiliśmy przedstawicieli wielu kontynentów, abyśmy wspólnie uczynili takie wielkie święto dla rodziny. Rodzina to przecież wspaniały dar, który otrzymaliśmy w naturze od Pana Boga – zaznaczył o dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM.

Patronat honorowy nad kongresem objął ks. abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański.

Przewodniczący KEP wskazał, że w sposób szczególny Kościół wspiera rodziny i małżeństwa. Czyni to poprzez zdrową naukę.

Kościół stara się pokazać małżeństwa i rodzinę w według właściwej antropologii. Tej, która wypływa z samego Objawienia i jednocześnie w pewnym sensie pomaga jakoś uniknąć błędów, które niosą każde czasy, nie tylko dzisiejsze, ale i te minione. Miały one swoje błędy. Dlatego właśnie poprzez zdrowy kierunek, poprzez światło, jakie Kościół daje małżeństwu i rodzinie najwięcej może im pomóc – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Międzynarodowy Kongres „Ewangelia Małżeństwa i Rodzinyzakończył się wspólną dyskusją.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj