fot. AKSiM

W toruńskiej AKSIM odbyła się konferencja pt. „Prawda a historia. Relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI wieku”

„Prawda a historia. Relacje polsko-rosyjskie na przełomie XX i XXI wieku” – to temat konferencji, która 7 listopada odbyła się Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Patronat nad wydarzeniem objęły TV Trwam i Radio Maryja.

Relacje między Polską a Rosją nie należą do łatwych. Nasz naród przez wieki podlegał represjom ze strony wschodniego sąsiada, a Rosjanie przez ten czas wymordowali miliony Polaków. Fałszowanie historii dokonuje się na naszych oczach. Obecnie ważne jest, aby stanąć w historycznej prawdzie i sprostować sfałszowane fakty.

– W propagandzie antypolskiej w czasach Związku Sowieckiego w okresie międzywojennym dosyć aktywnie wykorzystywano hasło i straszaki, mówiąc o polskim faszyzmie, o zbrodniczym państwie polskim, o upadku moralnym polskich elit – mówił prof. Jan Szumski, historyk.

W okresie rządów Władimira Putina można zaobserwować powrót do retoryki sowieckiej, która zakłamywała historię. Dziś potrzeba rozmowy. Dialog historyczny nie dotyczy samych jednostek, ale może także dotyczyć całych społeczeństw – zaznaczył prof. dr hab. Marek Kornat, historyk.

– Narody polski i rosyjski mają przeszłość bardzo ciężką. Ona kształtowała się pod wpływem antagonizmów i nie jest wolna od straszliwych zbrodni, które popełniła tamta strona. Taka jest prawda historyczna – wskazał prof. dr hab. Marek Kornat.

Rosja zakłamuje m.in. historię dotyczącą Zbrodni Katyńskiej, odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej, agresji na Polskę 17 września czy Powstania Warszawskiego. Sowieci powołali specjalną komisję, która miała stwierdzić, że zbrodni na polskich oficerach dokonali Niemcy – przypomniał dr Jan Wiśniewski, politolog, prof. AKSiM.

Od lat 90. można było zaobserwować działania propagandowe prasy rosyjskiej, która zaczęła wyciągać i szkalować te wszystkie informacje – podkreślił dr Jan Wiśniewski.

https://www.youtube.com/watch?v=60xIOYYBS4I&ab_channel=RadioMaryja

Zakłamuje się również czasy zbrodniczego systemu komunistycznego po 1945 r. w Polsce, zwłaszcza okres stalinowski. Nasilenie fałszowania historii dokonuje się na naszych oczach, po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku.

Dla Polski II woja światowa to przede wszystkim zbrodnie na obywatelach polskich i ogromna tragedia, jeżeli chodzi o dorobek materialny, w tym cenne dobra kultury, ale straty osobowe są najważniejsze – wskazał prof. Mirosław Golon, historyk, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Gdańsk.

O tych faktach historycznych nie możemy zapominać – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor i prof. AKSiM.

Jeżeli chcemy wybrać przyszłość, to musimy najpierw żyć w prawdzie i szanować to, co buduje naszą tożsamość. My, jako naród polski, naprawdę mamy tyle powodów do tego, żeby być dumnym, ale też dumnym dlatego, że to, co mamy dzisiaj, zawdzięczamy ludziom, którzy naprawdę ponieśli wielką ofiarę – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Konferencja współfinansowana była ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

 

Patronat medialny objęły Radio Maryja, TV Trwam, „Nasz Dziennik” oraz miesięcznik „W Naszej Rodzinie”.

TV Trwam News

drukuj