ONZ apeluje o zwiększenie pomocy dla Nigerii do 1 mld dolarów

ONZ zaapelowała w piątek o dwukrotne zwiększenie pomocy – do miliarda dolarów w 2017 roku – dla północno-wschodniej Nigerii, epicentrum przemocy ugrupowania dżihadystycznego Boko Haram i miejsca „największego kryzysu na kontynencie afrykańskim”.

„Plan pomocy humanitarnej dla Nigerii w 2017 roku opiewa na ponad miliard dolarów. Ma on zabezpieczyć pomoc dla trzech stanów najbardziej dotkniętych kryzysem – Borno, Adamawa i Yobe. Jest to największy kryzys na kontynencie afrykańskim i jestem przekonany, że przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej i sektora prywatnego przyniesiemy nadzieję ludności na północnym wschodzie tego kraju” – napisał w oświadczeniu Peter Lundberg, koordynator akcji humanitarnej ONZ w Nigerii.

Plan pomocy obejmuje dostawy żywności i wody, zapewnienie schronienia, opieki zdrowotnej, edukacji i ochrony dla około siedmiu milionów ludzi, najbardziej poszkodowanych przez kryzys.

W połowie listopada rzecznik prezydenta Nigerii informował, że w najbliższym roku w kraju może wystąpić głód.

Dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram w ciągu trwającego siedem lat powstania zabiło co najmniej 20 tys. ludzi i doprowadziło do ucieczki z miejsc zamieszkania 2,6 mln osób. Przebywają oni w większości w obozach kontrolowanych przez armię nigeryjską.

Założona w 2002 roku organizacja morduje zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzuca nieprzestrzeganie prawa islamskiego – szariatu. Wiosną ubiegłego roku Boko Haram złożyło hołd i ślubowało wierność swoim zwierzchnikom z bliskowschodniego tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl