fot. https://twitter.com/ipngovpl

Prof. Mieczysław Ryba w Kolegium IPN

Sejm powołał prof. Mieczysława Rybę, historyka i wykładowcę Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Za jego kandydaturą głosowało 238 posłów.

Kandydatura prof. Mieczysława Ryby do Kolegium IPN została zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość. To historyk, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych, jak „Naród a polityka. Myśl społeczno-polityczna twórców ruchu narodowego w okresie międzywojennym” czy „Szkoła w okowach ideologii. Szkolna propaganda komunistyczna w latach 1944–1956”. Jeszcze przed głosowaniem odbyła się dyskusja nad jego kandydaturą.

– To znakomity kandydat, którego wiedza, działalność na wielu polach, również działalność społeczna, będzie stanowić duże wzmocnienie dla Instytutu Pamięci Narodowej – wskazał Marek Ast, poseł PiS.

https://twitter.com/KancelariaSejmu/status/1486744383303176195

Kontrkandydatem dla prof. Ryby był dr Bartosz Rydliński z ramienia Lewicy. Jego kandydatura została odrzucona przez Izbę.

– W sposób oczywisty będziemy głosować przeciwko kandydaturze dr. Rydlińskiego. Kandydata, który popiera haniebny postulat likwidacji IPN – placówki tak zasłużonej dla Rzeczpospolitej, dzięki której otwiera się przed nami współczesna historia Polski, często bolesna – przekonywał Marek Ast.

Za kandydaturą prof. Mieczysława Ryby zagłosował klub PiS-u, a także politycy Konfederacji związani z Ruchem Narodowym i Kukiz’15. Wybór nowego członka kolegium Instytutu Pamięci Narodowej związany był z rezygnacją z tej funkcji dr. hab. Sławomira Cenckiewicza, który 3 stycznia objął funkcję doradcy prezesa IPN ds. naukowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl