fot. PAP

Przepisy blokują dofinansowanie osób niepełnosprawnych

Rząd przeznaczył dodatkowe pieniądze dla osób upośledzonych, jednak przepisy nie pozwalają z nich skorzystać – podaje „Rzeczpospolita”.

MEN zdecydowało, że dzieci słabowidzące, niesłyszące, czy upośledzone umysłowo mogą otrzymać ponad trzykrotnie większą od standardowej dopłatę do podręczników i pomocy szkolnych w wysokości 770 zł. Warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest wybór podręczników z listy zatwierdzonej przez resort edukacji.

Tymczasem dla osób upośledzonych w stopniu umiarkowanym i znacznym taka lista nie istnieje.

Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji podkreśla, że to jeden z efektów reformy programu nauczania przygotowanej przez Katarzynę Hall i Krystynę szumiałaś.

– Poza tym, że wyeliminowano z roku na rok polskie pozycje to doprowadzono do kompletnego rozchwiania systemu, który w największym skrócie przejawiał się w taki sposób, że nauczyciele mieli decydować o zestawie lektur i podręczników. Efekt tego jest taki, że nauczyciel staje przed dylematem, że dziecko, które potrzebuje specjalistycznych pomocy do kształcenia, specjalistycznych lektur i podręczników ich po prostu nie ma. Nauczyciel nie wie skąd takie książki wziąć, ministerstwo nie przygotowało odpowiednich wskazań o dopuszczeniu podręczników do kształcenia i teraz jest tego efekt – powiedział Mirosław Orzechowski.

Mirosław Orzechowski dodaje, że ta sprawa jest także przykładem załatwiania pewnych interesów biznesowych.

– Cały system książkowy, podręcznikowy, lekturowy to gigantyczny biznes i zniesienie porządku, który panował wcześniej, a który gwarantował kształcenie dzieci w odpowiednim kierunku i odpowiedniej jakości – co jest bardzo ważne. Gwarantował jednakże wybranej grupie gigantyczny zysk. Bolesnym przykładem jest sytuacja dzieci, które potrzebują specjalnych pomocy do kształcenia, specjalnych podręczników. Tego po prostu nie ma. Jest to wstyd, zwykły wstyd – dodał Mirosław Orzechowski.

Ministerstwo Edukacji Narodowej po publikacji artykułu wystosowało komunikat, w którym informuje, że uczeń z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym może korzystać z podręczników umieszczonych na stronie MEN-u. Otrzyma z to zwrot w ramach kwoty 770 zł.

RIRM

drukuj