Sejm: Rodzice osób niepełnosprawnych kontynuują protest
Rodzice osób niepełnosprawnych kontynuują protest w Sejmie. Wczoraj wieczorem spotkała się z nimi szefowa resortu rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister przypomniała, że w najbliższym czasie powstanie projekt ustawy dotyczący zrównania renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS. Rodziny osób niepełnosprawnych zaznaczyły, że jest to tylko jeden z ich postulatów.
Jedna z protestujących matek Iwona Hartwich mówi Redakcji Informacyjnej Radia Maryja, że protest będzie trwał.
– My nie wzięliśmy się znikąd. My jeździliśmy przeszło rok po proteście w 2014 r. Później taki zespół powołał pan Krzysztof Michałkiewicz [pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych – przyp. red.]. Tam też jeździliśmy przez rok i trzy miesiące, ale z tych spotkań po prostu nic nie wynika. Zapewniano nas o pracach nad naszymi postulatami – tak też się nie stało. My naprawdę nie przyjechaliśmy tutaj w imieniu naszych dzieci mówić, że potrzeba jest dwóch czy trzech tysięcy zł. My przyjechaliśmy z czymś bardzo drobnym, z tymi dwoma bardzo skromnymi postulatami. Po prostu liczymy na to, że one zostaną w końcu spełnione, inaczej będziemy tu tak długo, aż te postulaty zostaną spełnione – zaznacza Iwona Hartwich.
Pierwszy z postulatów to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla ich podopiecznych po 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie, bez kryterium dochodowego.
Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych protestują w Sejmie od środy. W ubiegłym tygodniu spotkał się z nimi prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki.
RIRM