fot. PAP/Rafał Guz

Trwa konferencja naukowa poświęcona problemom migracji

Jak migracja wpływa na wzrost przestępczości? Na ten temat dyskutują uczestnicy konferencji naukowej „Migracja a integracja”, organizowanej przez Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.

Dzisiejsza konferencja otwiera cykl debat poświęconych wpływowi narastającego zjawiska migracji na poszczególne dziedziny życia. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wskazał, że problemy związane z migracją pojawiły się w momencie otwarcia granic Unii Europejskiej w 2015 roku. Wtedy to kanclerz Niemiec Angela Merkel wdrożyła tzw. politykę otwartych drzwi. Od tego czasu rośnie ekstremizm, szczególnie w zakładach karnych, a także liczba przestępstw z udziałem migrantów. Wciąż brakuje metodologii naukowej oraz narzędzi do zbadania zjawiska. Na Zachodzie ten temat próbuje się przemilczeć – powiedział otwierając konferencję Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

– Te problemy związane z ewentualnymi zagrożeniami wzrostu dynamiki przestępczości wynikającej właśnie z migracji są objęte pewną taką sferą przemilczenia, która wynika, jak sądzę, z problemu politycznej poprawności, a być może także politycznych konsekwencji decyzji określonych rządów, które nie są zbyt skore do tego, aby godzić się na otwartą dyskusję na temat możliwych zagrożeń, jakie wynikają ze zjawisk związanych z tak masową migracją, która wkroczyła do Europy – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Jak wskazał w czasie konferencji ks. Waldemar Cisło, szef polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, obecna polityka polskiego rządu stanowi gwarant bezpieczeństwa Polaków w kontekście przestępczości związanej z migracją. Nie „polityka otwartych drzwi”, ale systematyczna pomoc na miejscu, w miejscach objętych wojną, to sposób na realne wsparcie państw borykających się z konfliktami zbrojnymi, a jednocześnie zabezpieczenie ładu w naszym kraju.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl