fot. PAP/Tomasz Gzell

Min. Zbigniew Ziobro zapowiedział, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego swoje stanowisko ws. nowelizacji Ustawy o SN

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro, zapowiedział, że skieruje do Trybunału Konstytucyjnego swoje stanowisko ws. nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym. Podkreślił, że będzie ono diametralnie odmienne od tego, które zaprezentował premier Mateusz Morawiecki.

Minister Zbigniew Ziobro wskazał, że nowela Ustawy o Sądzie Najwyższym w obecnym kształcie uderza w polską suwerenność.

Prokurator Generalny skorzysta z przysługującego mu uprawnienia i wyśle takie stanowisko. Będzie ono całkowicie odmienne od tego, które zaprezentował pan premier. Ministerstwo Sprawiedliwości, jako że zajmuje się sprawami europejskimi, działa w obszarze polityki prokuratorów (…), zajmie też stanowisko w stosunku do pisma, które przygotował pan premier. Nie jest to stanowisko, które byłoby reprezentatywne dla całego rządu w tej sprawie – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiło już liczące blisko 100 stron stanowisko premiera. Według niego zaskarżone przez prezydenta Andrzeja Dudę zapisy nowelizacji Ustawy o Sądzie Najwyższym, m.in. te dotyczące testu niezależności sędziego są zgodne z Konstytucją RP.

To pierwsze z pisemnych stanowisk niezbędnych w postępowaniu przed Trybunałem. Potrzebna jest także opinia Sejmu. W czwartek ma się nią zająć sejmowa Komisja Ustawodawcza.

Uchwalona w styczniu nowelizacja Ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl