fot. PAP/Piotr Nowak

Premier M. Morawiecki: W sprawie służby zdrowia powinno być możliwe współdziałanie i plan na 10 lat do przodu

Służba zdrowia to obszar, przed którym stoją wielkie wyzwania; to gigantyczna sfera zmian, jedna z najtrudniejszych do ruszenia; w tej sferze powinno być możliwe współdziałanie, powinien być możliwy plan do realizacji na 10 lat do przodu – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu – w kontekście jego niedawnego spotkania z lekarzami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierowanym przez byłego ministra zdrowia w rządzie PO-PSL prof. Mariana Zembalę – był pytany w Polskim Radiu, czy w sprawie ochrony zdrowia możliwe jest współdziałanie.

„W sprawie zdrowia powinno być możliwe współdziałanie, powinien być możliwy plan do realizacji na – nazwijmy to umownie – 10 lat do przodu, ponieważ jest to gigantyczna sfera zmian, jedna z najtrudniejszych do ruszenia” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że służba zdrowia to obszar, przed którym stoją wielkie wyzwania. Zaznaczył jednocześnie, że jego rząd „w bardzo krótkim czasie, w ciągu półtora roku, wprowadził zasadnicze zmiany w obszarze elektronizacji służby zdrowia”. W tym kontekście wymieniał „elektroniczne zwolnienia, elektroniczne recepty, czy skierowania”.

„To wszystko prowadzi do profesjonalizacji, do mniejszych kosztów biurokratycznych, do tego, by lepiej zidentyfikować pacjenta w służbie zdrowia, a w związku z tym też lepsze usługi medyczne świadczyć naszym obywatelom” – mówił premier.

Został też zapytany, czy w sprawie służby zdrowia nie można by dokonać „jakiejś rewolucji” zamiast dokonywać reform „krok po kroku”.

„Rewolucją jest przeznaczenie więcej środków na służbę zdrowia. Nasza ustawa o 6 procentach w proporcji do PKB wydatków na służbę zdrowia jest ustawą rewolucyjną” – odpowiedział.

Jako rewolucyjne określił też „Program 75 plus, czyli darmowe leki dla seniorów” a także zakupy sprzętu i wymianę taboru ambulansów.

„Ponieważ nigdy przez 30 lat szpitale nie doświadczyły tak gigantycznych zmian w zakupach rezonansów, tomografów, sprzętu medycznego” – dodał szef rządu.

Ponadto – mówił – „trzeba było jeszcze skompensować straty narosłe za czasów naszych poprzedników poprzez wykup nadwykonań”.

„To też zrobiliśmy dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, który był i który jest fundamentem naszych zmian i społecznych i rozwojowych” – powiedział premier Morawiecki.

Pytany czy może zapewnić, że za wizytę u lekarza nie będzie trzeba płacić, premier powiedział: „Służba zdrowia jest bezpłatna w Polsce i tak zostanie”.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl