fot. gddkia.gov.pl

Projekt ustawy o wsparciu samorządów w związku z budową dróg –  najprawdopodobniej jesienią

Najprawdopodobniej jesienią Prawo i Sprawiedliwość przedstawi projekt ustawy, który zapewni pomoc finansową dla samorządów w związku z budową i remontami dróg.

Wczoraj w wywiadzie prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że rozważane są pomysły, które mają zastąpić rozwiązania proponowane w przepisach o Funduszu Dróg Samorządowych.

Projekt, który zakładał wprowadzenie tzw. opłaty paliwowej, wzbudził spore kontrowersje i sprzeciw opozycji. PiS wycofał projekt, ale – jak zaznaczył prezes Jarosław Kaczyński  –  dodatkowe źródła finansowania dla dróg lokalnych są konieczne, aby zadbać o bezpieczeństwo Polaków.

Poseł Zbigniew Dolata w rozmowie z Radiem Maryja poinformował, że trwają prace nad innymi rozwiązaniami, które pozwolą na wsparcie samorządów.

– Jeśli chodzi o potrzebę wsparcia samorządów w remontach i budowie dróg, to nie ma żadnych wątpliwości. Mechanizm wsparcia, który  zaproponowaliśmy, jest efektywny i możliwy do zrealizowania natychmiast, natomiast pewne kontrowersje społeczne wzbudziło źródło zasilania Funduszu Dróg Samorządowych. Trwają prace nad takim źródłem finansowania, które nie budziło by obaw społecznych. Takie prace trwają i myślę, że jesienią rozwiązania trafią do parlamentu – powiedział poseł Zbigniew Dolata.

Złożony przez grupę posłów PiS projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych zakładał dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz zasilać miała nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Według projektodawców miało to przynieść od 2 do 5 mld zł wpływów.

Propozycje PiS spotkały się z dużą krytyką, dlatego partia zadecydowała o wycofaniu się z projektu.

RIRM

drukuj