Jerozolima: zamieszki z udziałem izraelskich sił bezpieczeństwa i Palestyńczyków

Podczas wczorajszego Dnia Gniewu ogłoszonego przez prezydenta Autonomii Palestyńskiej doszło do starć między izraelskimi siłami bezpieczeństwa, a Palestyńczykami. Od niedzieli w starciach w Jerozolimie rannych zostało ponad 50 Palestyńczyków oraz dwóch izraelskich policjantów.

Według arabskich mediów, palestyńscy wierni starli się wczoraj z siłami izraelskimi przed jedną z bram do jerozolimskiego Starego Miasta. Policja użyła granatów hukowych w celu rozproszenia tłumu; Palestyńczycy obrzucili funkcjonariuszy kamieniami.

Dzień Gniewu wymierzony jest przeciwko nowej izraelskiej polityce bezpieczeństwa na Wzgórzu Świątynnym i zainstalowaniu wykrywaczy metalu oraz bramek obrotowych przy wejściu do meczetu Al-Aksa. Do protestu przyłączył się również Hamas, wzywając do demonstracji na Zachodnim Brzegu oraz w Strefie Gazy. Wielki duchowny Jerozolimy wezwał wszystkich palestyńskich muzułmanów do zebrania się w piątek przed bramkami do meczetu Al-Aksa. W ten dzień w proteście przeciwko polityce Izraela wszystkie jerozolimskie meczety mają być zamknięte. Duchowny skrytykował nowe izraelskie środki bezpieczeństwa, określając je jako zmianę obecnego statusu Wzgórza Świątynnego. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział jednak, że nie zamierza zmienić decyzji dotyczącej zainstalowania wykrywaczy metalu.

W piątek izraelskie siły bezpieczeństwa zabiły trzech terrorystów, którzy po wcześniejszym śmiertelnym postrzeleniu dwóch policjantów uciekli do jednego z meczetów. Według służb bezpieczeństwa Izraela byli to arabscy obywatele państwa żydowskiego. Po ataku izraelskie władze wprowadziły nowe środki bezpieczeństwa w dostępie do meczetów na Wzgórzu Świątynnym.

Tv Trwam News/RIRM

 

drukuj