Hiszpania wstrzymała sprzedaż broni do Izraela

Hiszpański rząd zadecydował o wstrzymaniu sprzedaży broni do Izraela – podały w poniedziałek wieczorem miejscowe media. Jest to decyzja polityczna związana z konfliktem w Strefie Gazy. 

W roku 2013 Hiszpania wyeksportowała do Izraela broń wartą prawie 5 milionów euro, w tym roku miało to być 6 milionów.

Decyzja została podjęta już w czwartek na posiedzeniu Międzyresortowej Rady Kontroli Handlu Zagranicznego Materiałami Obronnymi. Nie została jednak ogłoszona publicznie. Tego samego dnia minister spraw zagranicznych Jose Manuel Garcia Margallo podkreślił, występując w parlamencie, że Izrael „ma prawo bronić swoich obywateli, jednak zawsze zgodnie z zasadami proporcjonalności i szacunku dla ochrony, na jaką zasługują cywile”. Liczbę ofiar bombardowań w Gazie określił jako „wstrząsającą”.

Chociaż sprzedaż broni do Izraela nie jest bardzo znaczącą pozycją w hiszpańskiej gospodarce to – zdaniem dziennika „El Mundo” – jej wstrzymanie jest bezprecedensowym gestem politycznym rządu Mariano Rajoya. Dotychczas Hiszpania wstrzymywała dostawy broni między innymi do Egiptu czy Libii, jednak zawsze w związku z decyzją podjętą przez Unię Europejską, a nie jednostronnie.

Hiszpania sprzedawała Izraelowi między innymi części rakiet dla wojsk lądowych, pojazdy terenowe, zawleczki do granatów i prototypowy system kierowania ogniem. Decyzja o zawieszeniu eksportu tych artykułów ma zostać zweryfikowana we wrześniu.

PAP/RIRM

drukuj