PAP/EPA

Hiszpania: Pielgrzymi z kraju i z zagranicy pielgrzymują do Santiago de Compostela

Do Santiago de Composteli w niedzielę, pomimo ograniczeń, przybyło wielu pielgrzymów z kraju i z zagranicy, w tym także z Polski. Rok Święty Jakubowy obchodzony jest wówczas, gdy święto Jakuba Apostoła przypada w niedzielę.

Uroczystej Mszy św. w katedrze w Santiago de Compostela przewodniczył ks. abp Julián Barrio. Obecny był król Filip VI, który zgodnie z tradycją złożył specjalne ślubowanie Apostołowi w imieniu całego narodu. Choć liczba pielgrzymów jest stosunkowo mała z powodu pandemii i ograniczeń sanitarnych, to jednak panuje duża radość i wdzięczność, że mogli wziąć dzisiaj udział w centralnych uroczystościach – mówi ks. Mateusz Dobrzycki.

– Pielgrzymowaliśmy z grupą studentów z parafii św. Mateusza w Madrycie do grobu apostoła Jakuba w Santiago de Compostela. Przeszliśmy sześć etapów. Mogę powiedzieć, że to przepiękne doświadczenie wiary, mając na uwadze, że – po pierwsze – pielgrzymujemy do grobu apostoła, a po drugie – idziemy szlakami, którymi pielgrzymowali ludzie od wielu wieków –  wskazuje ks. Mateusz Dobrzycki.

W związku z pandemią, decyzją papieża Franciszka obchody Roku Jubileuszowego będą po raz pierwszy świętowane przez dwa lata z rzędu czyli w tym i przyszłym roku. Wszystko po to, aby ułatwić pielgrzymowanie do grobu apostoła.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

 

 

drukuj