Święto Policji w Toruniu

Modlitwa w intencji Policji, słowa uznania i podziękowania, nominacje, odznaczenia, a także moc atrakcji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – związanych z pracą funkcjonariuszy – tak w skrócie można opisać uroczyste obchody Święta Policji, które odbyły się wczoraj w Toruniu. 

Uroczystą Mszą św. w intencji policjantów w katedrze św. Janów rozpoczęły się obchody Święta Policji w Toruniu. Eucharystii przewodniczył ordynariusz toruński ks. bp Andrzej Suski. W homilii wskazał on na główne powołanie policjanta, jakim jest służba na rzecz drugiego człowieka.

– Siostry i Bracia, jako policjanci jesteście ludźmi służby. Służycie całemu społeczeństwu i poszczególnym osobom, a służba narodowi zawsze musi być ukierunkowana na dobro wspólne, bo ono zabezpiecza dobro każdego obywatela – mówił ks. bp Suski.

Po Eucharystii nastąpił uroczysty przemarsz funkcjonariuszy na Rynek Staromiejski.

Obchody Święta Policji to doskonała okazja do tego, by podziękować funkcjonariuszom za ich codzienny trud i wysiłek, a także zapewniane nam bezpieczeństwo, które dziś szczególnie – jak podkreślił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz stanowi priorytet naszego państwa.

– Bardzo ważne uroczystości międzynarodowe, ŚDM, szczyt NATO, czy ostatnia wizyta prezydenta Donalda Trumpa pokazują, że potrafimy zapewnić bezpieczeństwo. Był to egzamin dla państwa i jego służb. Policja wywiązała się po raz kolejny z tego zadania wzorowo – wskazał Mikołaj Bogdanowicz.

Wyrazy uznania dla Policji wyraził także gospodarz miasta – Michał Zaleski.

– Jesteście nam bardzo potrzebni. Jesteście potrzebni i w otoczeniu toruńskich szkół i na uliczkach osiedlowych Torunia, w tym kipiącym centrum miasta, gdzie 2 mln ludzi rocznie chce spotkać się z nami – torunianami, gdzie 200 tys. torunian też chce spędzić dobrze i spokojnie czas. Jesteście nam potrzebni również dlatego, że jesteście formacją, która zawsze jest gotowa nie tylko służyć, pomagać, ale i także być wierna ojczyźnie – podkreślił prezydent Torunia.

Kulminacyjnym momentem było wręczenie nominacji na wyższe stopnie policyjne oraz przyznanie okolicznościowych nagród. Prezydent Torunia wyróżnił za wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych i działania poprawiające bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego sześciu toruńskich funkcjonariuszy.

Podczas wczorajszych obchodów atrakcji nie brakowało, zarówno dla tych starszych, jak i najmłodszych uczestników. Policjanci przygotowali dla dzieci specjalne stoisko profilaktyczne, w którym poprzez zabawę mogły dowiedzieć się, czym jest bezpieczeństwo i jak o nie dbać – wskazała asp. Małgorzata Świątkowska-Olewińska z KMP w Toruniu.

– Święto Policji jest również niewątpliwie okazją do tego, żeby każdy zainteresowany mógł zapoznać się ze sprzętem patrolowym, jakim dysponuje Policja. Są łódki, radiowozy, motocykle, gdzie każdy może przyjść zrobić sobie zdjęcie – powiedziała policjantka.

Funkcjonariusze Policji doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaki cel przyświeca ich pracy – zaznaczyła podinsp. Wioletta Dąbrowska, oficer prasowy komendanta miejskiego Policji w Toruniu.

– Przede wszystkim strzec bezpieczeństwa obywateli, niejednokrotnie jest to również ratowanie życia i zdrowia osób, ochrona mienia. Każdego dnia przychodząc do służby dostajemy zadania i codziennie je realizujemy – powiedziała Wioletta Dąbrowska.

Święto Policji przypada 24 lipca, w rocznicę powstania w 1919 r. polskiej Policji Państwowej. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl