PE wyda rezolucję w sprawie Polski?

PO zapowiedziała, że w kwietniu PE może wydać rezolucję na temat Polski. Poseł Rafał Trzaskowski stwierdził, że przyjęcia takiego dokumentu chce większość grup politycznych w PE. Dodał, że europosłowie PO będą starać się, by rezolucja była wyważona. Jednocześnie zaznaczył, że trzeba twardo mówić o łamaniu konstytucji w Polsce.

Według Trzaskowskiego, po decyzji polskiego rządu o nieopublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz po reakcji na opinię Komisji Weneckiej, w Europejskiej Partii Ludowej – do której należy PO – jest zaniepokojenie sytuacją w Polsce.

Ma to być także temat rozmów szefa PO Grzegorza Schetyny, który w czwartek weźmie udział w szczycie Europejskiej Partii Ludowej w Brukseli.

W ocenie europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, działania podejmowane przez PO mijają się z celem.

– To smutne, bo nawet Komisja Wenecka bardzo mocno wskazała, że rozwiązanie tego problemu leży w Polsce. W związku z tym wynoszenie tego po raz kolejny na forum europejskie naprawdę mija się z celem, ale PO wybrało taką formułę i tak będzie. Wydawało mi się, że Platforma już patrząc chociażby na słupki poparcia wyborczego, zorientowała się, że to swoiste donoszenie na Polskę nie przysparza jej zwolenników, wręcz przeciwnie, obsuwa ją w dół, a mimo to PO tę linię kontynuuje z ewidentną szkodą dla polskich interesów- podkreślił europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

O tym, że rezolucja może zostać przyjęta przez Parlament Europejski w związku ze sporem o Trybunał Konstytucyjny, mówiono już od początku roku. 19 stycznia w debacie na temat Polski podczas sesji plenarnej PE uczestniczyła premier Beata Szydło. W lutym zapadła decyzja, że PE poczeka z przygotowaniem ewentualnej rezolucji do opublikowania opinii Komisji Weneckiej.

RIRM

drukuj