fot. wikipedia

Szef MSZ Słowacji: przełożenie szczytu V4+Izrael to wyraz solidarności z Polską

Minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajczak powiedział dziennikarzom w Brukseli, że szczyt Grupy Wyszehradzkiej zostanie przełożony na drugą połowę 2019 r. Dodał, że ten gest to wyraz solidarności z Polską.

Jak powiedział Miroslav Lajczak, szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyraził w poniedziałek prośbę na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych V4 w Brukseli, żeby zareagować na oświadczenie p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela, przekładając szczyt w Jerozolimie.

„Ta prośba została wsparta przez ministrów” – wskazałMiroslav Lajczak.

Jak dodał, ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej zdecydowali, że szczyt V4+Izrael odbędzie się w drugiej połowie roku.

„Wierzę, że to jest wyraz naszej solidarności z Polską” – wskazał.

W poniedziałek i we wtorek w Jerozolimie miało się odbyć spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Czeski premier Andrej Babisz poinformował, że szczyt V4 w Izraelu jednak nie odbędzie się. Zamiast szczytu – jak wskazał szef czeskiego rządu – planowane są rozmowy dwustronne. Wcześniej swój udział w szczycie odwołał premier Mateusz Morawiecki; w poniedziałek poinformował, że do Izraela nie pojedzie także szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi rządu Izraela stwierdził: „Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela), któremu Polacy zamordowali ojca, <<Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki>>. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

PAP/RIRM

drukuj