fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

P. Naimski: Zadaniem PERN jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków ropy naftowej do polskich rafinerii

Zadaniem PERN jest doprowadzenie do pełnego zróżnicowania kierunków ropy naftowej do polskich rafinerii – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Piotr Naimski podkreślił, że działalność spółki jest obecnie niezbędnym elementem całego sektora bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Minister wskazał też na inwestycje realizowane przez PERN, m.in. rozbudowę infrastruktury magazynowej i rurociągowej.

– Przyjęty przez rząd plan rozwoju tego sektora paliwowego jest realizowany głównie przez PERN. Fundamentem tego stanie się zbudowanie drugiej nitki ropociągu pomorskiego, który – faktycznie rzecz biorąc powiększony o 100 proc. – umożliwi płockiej rafinerii całkowitą swobodę i wolność wyboru surowca, który będzie w tej rafinerii przetwarzany – zaznaczył Piotr Naimski.

Zarząd PERN podał, że nitka rurociągu, o której mowa, zostanie oddana do użytku do końca 2023 r. Z kolei na koniec 2021 r. spółka zapowiedziała oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw na Śląsku.

PERN to państwowy strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej m.in. do rafinerii krajowych i magazynowanie surowca oraz paliw płynnych.

RIRM

drukuj