fot. Tomasz Strąg

Prof. M. Ryba: Stwierdzenie, że Polska kolaborowała z III Rzeszą, jest fałszywe

Oskarżanie Polaków o współudział w Holokauście to ogromne kłamstwo – podkreślają historycy. Polska była ofiarą II wojny światowej, a nie katem. Niektórzy nasi obywatele decydowali się na taki krok, ale też bardzo nieliczni i nie z elit – zauważył prof. Mieczysław Ryba.

Stwierdzenie, że Polska kolaborowała z hitlerowcami czy nazistami jest stwierdzeniem fałszywymzaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

– Niektórzy nasi obywatele decydowali się na taki krok, ale też bardzo nieliczni i nie z elit. Mówimy tutaj co najwyżej o szmalcownikach, czyli o pewnych zdrajcach, karanych przez polskie państwo podziemne. Polska nie tylko nie kolaborowała, ale pierwsza jako państwo dała opór Niemcom nazistowskim i do samego końca z tymi Niemcami walczyła. Polska zwalczała wszelkie ich zbrodnie, które były dokonywane na terytorium państwa polskiego – mówił historyk.

W całej sprawie warto postawić pytanie o to, jak jest widziana Polska w Izraelu.

– My się przekonaliśmy, w kontekście nowelizacji ustawy o IPN, która penalizowała tzw. polskie obozy koncentracyjne, jak bardzo to zakłamanie i ten fałsz na temat naszej roli w II wojnie światowej jest w Izraelu czy środowiskach żydowskich rozpowszechniony. Wydaje się, że w tym znaczeniu premier Izraela w ogromnej mierze jest uwarunkowany taką świadomością historyczną, która niewiele ma wspólnego z prawdą – dodał wykładowca KUL i WSKSiM.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl