Urząd Morski w Gdyni

Przekop Mierzei Wiślanej  

Trwa wycinka drzew pod przekop Mierzei Wiślanej. Prace będą prowadzone przez około 10 dni i obejmą powierzchnię 25 hektarów. Cały teren wycinki jest ogrodzony i zabezpieczony przez służby. Pozwolenie na realizację przekopu wydał w piątek wojewoda pomorski.

Główne prace na Mierzei Wiślanej rozpoczną się po rozstrzygnięciu przetargu i podpisaniu umowy z wyłonionym wykonawcą. Droga morska ma łączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską poprzez przekop między Kątami Rybackimi a Krynicą Morską.

Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, przypomniał, że przekop przez Mierzeję to konsekwencja działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– To, co się dzisiaj dzieje, jest konsekwencją przyjętego programu przez rząd polski. Ustawy, która w roku 2017 została przyjęta przez Sejm i w tej konsekwencji my, jako inwestor w imieniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zostaliśmy wyznaczeni do prowadzenia kolejnych prac przygotowawczych. Podpisaliśmy porozumienie w sprawie realizacji przedsięwzięcia polegającego na zmianie sposobu użytkowania obszaru objętego decyzją – mówił Wiesław Piotrzkowski.

Pierwsze jednostki będą mogły przepłynąć prze kanał żeglugowy na Mierzei Wiślanej w 2022 roku. Inwestycja ma kosztować 880 milionów złotych.

RIRM

drukuj