[TYLKO U NAS] P. Naimski: Mamy własną strategię w zakresie energii nawet na 20 lat do przodu

Budujemy połączenie gazowe z Norwegią poprzez Danię. Ten system został nazwany Baltic Pipe. To też olbrzymia skala inwestycji w Polsce wokół tego projektu. Realizujemy to z dokładnością co do tygodnia – powiedział w „Rozmowach niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Rząd skupia się na tym, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu. Pomocą w osiągnięciu tego celu ma być projekt Baltic Pipe, który – jak zaznaczył minister Piotr Naimski – jest realizowany z dokładnością co do tygodnia.

– Musimy mieć swoją własna strategię, która realizujemy krok po kroku. Mamy własną strategię nawet na 20 lat do przodu. Budujemy połączenie gazowe z Norwegią poprzez Danię. Ten system został nazwany Baltic Pipe. To też olbrzymia skala inwestycji w Polsce wokół tego projektu. Realizujemy to z dokładnością co do tygodnia – podkreślił Piotr Naimski.

Przed październikowymi wyborami parlamentarnymi opozycja wskazuje na to, że ceny energii, których podwyżkę rząd zatrzymał, zdecydowanie wzrosną po wyborach, a Polacy zobaczą, ile realnie kosztuje energia.

– To są manewry przedwyborcze. Prawdą jest jednak, że koszty energii rosną. Nasze elektrownie są obciążone opłatą za emisję CO2. W UE przyjęto prawo, że trzeba za tę emisję zapłacić. Ta opłata wzrosła z 5 do 25 euro za tonę. To przełożyło się na koszty dla elektrowni – zaznaczył

Tymczasem, jak wielokrotnie podkreślał były minister środowiska prof. Jan Szyszko, Polska pochłania więcej dwutlenku węgla niż go produkuje.

– Niestety ciągle nie ma jeszcze sposobu, żeby to przeliczyć i wykazać, że ta nadwyżka faktycznie jest – wskazał minister Piotr Naimski.

RIRM

drukuj