fot. PAP/Radek Pietruszka

Krzyże Wolności i Solidarności m.in. dla Macierewicza, Naimskiego i Parysa

Działacze opozycji antykomunistycznej w PRL, wśród nich szef MON Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Jan Parys, zostali odznaczeni Krzyżami Wolności i Solidarności. Uroczystość odbyła się w środę w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie.

Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w związku z 36. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na wniosek IPN odznaczenia zostały przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę kilkudziesięciu opozycjonistom z okresu PRL.

„To smutna data, ale dzisiaj jakże radosna. To państwo polskie składa państwu hołd. Są tu wszyscy, a państwa życiorysami można by opowiedzieć kawał historii Polski. Ten najpiękniejszy, bo zwycięski” – mówił podczas uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek, który wręczył odznaczenia.

Prezes IPN przypomniał, że droga do niepodległości dla wielu z odznaczonych zaczęła się jeszcze w latach 60.

„Są tu ludzie Komitetu Obrony Robotników, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Wolnych Związków Zawodowych, Konfederacji Polski Niepodległej i wielkiego ruchu Solidarność, także Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Federacji Młodzieży Walczącej, a wcześniej jeszcze Studenckiego Komitetu Solidarności, którzy po raz pierwszy wykorzystali to słowo +solidarność+ w nazwie swej organizacji” – wymieniał Jarosław Szarek.

Prezes IPN zaprotestował też przeciwko porównywaniu stanu wojennego z współczesnymi sporami politycznymi.

„Instytut Pamięci Narodowej nie może milczeć; ta sytuacja pojawia się co roku (…). Kilka godzin temu przeczytałem wypowiedź jednego z polityków, który porównał czasy dzisiejsze do stanu wojennego. Nie ma na to zgody. Instytut Pamięci Narodowej nie będzie milczał wobec tego kłamstwa” – powiedział Jarosław Szarek, przywołując tragizm miesięcy po 13 grudnia 1981 r.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm w 2010 r. dla uhonorowania osób, które w latach 1956-89 „mimo zagrożenia bezpośrednimi represjami, zasłużyły się czynnie dla odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości i suwerenności oraz dla obrony praw człowieka i obywatela w PRL”. Z wnioskiem o odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności występuje do prezydenta RP prezes IPN z inicjatywy własnej lub organizacji społecznych i zawodowych.

PAP/RIRM

drukuj