Sejm: Komisja Zdrowia wysłucha informacji ws. wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out
Na rozpoczynającym się posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia posłowie wysłuchają informacji ministra zdrowia w sprawie wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out.
Jest to odrębna umowa, z miesięcznym terminem wypowiedzenia, na mocy, której lekarz zgadza się na wydłużenie czasu swojej pracy powyżej 48 godzin tygodniowo. Dzięki temu szpitale mogą zapewnić całodobową opiekę lekarską nad pacjentami, wyznaczając m.in. grafik dyżurów lekarskich.
W ostatnim czasie coraz więcej lekarzy decyduje się jednak wypowiedzieć umowę. To pokłosie protestów lekarzy – rezydentów, którzy wezwali do takiego działania, zwracając uwagę, że wielu lekarzy jest nadmiernie obciążonych pracą.
Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia w rozmowie z redakcją informacyjną Radia Maryja podkreślił, że w niektórych placówkach wypowiadanie klauzul może doprowadzić do braku lekarzy i niebezpiecznej sytuacji dla pacjentów.
– Na szczęście, patrząc per saldo na całość wypowiedzeń tych umów, nie jest to bardzo duża skala. To ok. 10 proc. wśród lekarzy. Natomiast mam świadomość, że mogą być takie miejsca, gdzie ten problem będzie. W niektórych miejscach dyrektorzy szpitali bez problemu poradzą sobie z tym zjawiskiem, ale być może będą takie szpitale, gdzie ten problem będzie trudny do rozwiązania. Dlatego nawołuję i proszę o dialog oraz porozumienie, a nie o takie stawianie sprawy na ostrzu noża, właściwie nie oglądając się na to, co będzie dalej się działo, co spotka w tej sytuacji pacjentów – mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości.
W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia informowało, że klauzulę opt-out wypowiedziało już w Polsce ok. 2,5 tys. lekarzy; zdaniem Porozumienia Rezydentów liczba ta sięga ok. 3 tys. W niektórych szpitalach zjawisko przybrało masową skalę i może prowadzić do konieczności ograniczenia przyjęć.
RIRM