Sejm: pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty. Ks. prof. P. Bortkiewicz: Mamy pigułkę „dzień po”, która jest działaniem aborcyjnym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o dostępności pigułki „dzień po” bez recepty. Pomimo narracji, że stanowi ona formę „antykoncepcji awaryjnej”, tabletka jest środkiem wczesnoporonnym.

Izba Niższa Parlamentu odrzuciła wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu w całości. W głosowaniu nad ustawą „za” głosowało 224 posłów, „przeciw” było 196, wstrzymał się jeden poseł. Oznacza to, że osoby powyżej 15. roku życia będą mogą kupować bez recepty i bez konsultacji z lekarzem oraz wiedzy rodziców tabletki „dzień po”, zawierające jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Bioetyk i teolog, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, w rozmowie z naszą redakcją ocenił, że przyjęta przez Sejm nowela jest kolejnym dramatycznym krokiem w stronę cywilizacji śmierci.

– Mamy działania dotyczące in vitro oraz rozszerzenia zakresu tzw. aborcji. Mamy też pigułkę „dzień po”, która także jest działaniem aborcyjnym i działaniem o tyle tragicznym i cynicznym, że dokonuje się w formie tak zbanalizowanej. Forma ta dla dziewczyny, która ten proceder podejmuje, może wydawać się czymś nieistotnym, banalnym. Tymczasem to jest zabijanie życia poczętego, a więc akt najbardziej tragiczny w życiu człowieka, jaki można sobie wyobrazić – zwrócił uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W Polsce przed 2017 r. był już wolny dostęp do tej pigułki. Jednak m.in. dzięki apelom lekarzy obserwujących poważne powikłania dla zdrowia i płodności kobiet, została ona wprowadzona na receptę. Teraz dostęp do pigułki ponownie będzie wolny.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl