fot. PAP/Jarek Praszkiewicz

Czechy: protesty rolników częściowo zablokowały przejścia graniczne do Polski

Czescy rolnicy protestowali w czwartek przeciwko unijnej polityce rolnej, Zielonemu Ładowi oraz przeciwko importowi z krajów trzecich. Setki ciągników w całym kraju ograniczyły ruch w kilkunastu miastach, a także na głównych drogach i przejściach granicznych, także z Polską.

Organizatorzy protestu z Izby Rolniczej Republiki Czeskiej podali, że na drogi wyruszyło około trzy tys. maszyn rolniczych. Protestowano przede wszystkim przeciwko obciążeniom biurokratycznym oraz kontrolom z różnych instytucji. Ich częstotliwość miała wzrosnąć nawet dwukrotnie. Organizatorzy podkreślali, że protest jest częścią ogólnoeuropejskich demonstracji branży rolno-spożywczej.

Przewodniczący Izby Rolniczej, Jan Doleżal, powiedział na wiecu przy byłym przejściu granicznym między Czechami a Słowacją w Hodoninie-Holiczu, że protesty mogą być kontynuowane, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. To przejście graniczne zostało na krótko zablokowane całkowicie. Drogi między Gródkiem na Nysą a Bogatynią w Polsce oraz w Kocobędzu mimo obecności maszyn rolniczych, pozostawały przejezdne.

Minister rolnictwa Czech, Marek Vyborny, oświadczył po zakończeniu rolniczej akcji protestacyjnej, że zgadza się z wieloma zastrzeżeniami rolników, szczególnie z tymi dotyczącymi obciążeń biurokratycznych. Zapowiedział, że do końca tygodnia powinien otrzymać od partnerów w koalicji rządowej uwagi do ewentualnych zmian w polityce rolnej.

Powtórzył, że cele unijnego Zielonego Ładu dla Europy, przeciwko któremu rolnicy także protestują, muszą być bardziej realistyczne. Odnosząc się do kwestii importu z Ukrainy, podkreślił obowiązek wspieranie gospodarczo zaatakowanego kraju i skrytykował działania niektórych protestujących w Polsce rolników, którzy wysypali na ziemię ukraińskie zboże.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl