Praga: spotkanie liderów Grupy Wyszehradzkiej

Premier Beata Szydło udaje się dziś na szczyt liderów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Polska, Węgry, Słowacja i Czechy mają tam wypracować wspólne stanowisko m.in. w sprawie negocjacji UE z Londynem i w kwestii migracji. W rozmowach mają też uczestniczyć przywódcy Bułgarii i Macedonii.

Wiceszef spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział, że podczas spotkania Grupa Wyszehradzka będzie postulować, by Unia Europejska podjęła efektywne działania w celu ochrony granic zewnętrznych unii.

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych dodał, że państwom grupy zależy, by rozwiązania w tej sprawie miały charakter europejski, a nie regionalny czy indywidualny.

W centrum rozmów w Pradze będzie także sprawa porozumienia w sprawie nowych reguł członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

– Naszym zasadniczym celem jest to, aby chronić prawa nabyte osób, które już są na Wyspach. To jest najważniejsza rzecz, ponieważ tutaj mówimy o bardzo dużej grupie osób i o bardzo dużym katalogu praw. Drugi aspekt to takie sformułowanie mechanizmów kryzysowych czy bezpieczeństwa, aby nie mogły być one nadużywane ze względów politycznych, na polityczne zamówienie. Chcemy je oprzeć o takie metody analizy makroekonomicznej w rękach Komisji Europejskiej – w rękach trzecich, bezstronnych – aby mogły one być przedmiotem eksperckiej wymiany opinii, czy naprawdę mamy do czynienia z jakąś naprawdę nadzwyczajną sytuacją, czy tylko z jej wyobrażeniem – podkreślił wiceminister Konrad Szymański.

Wiceszef spraw zagranicznych Konrad Szymański zaznaczył, że chodzi też o uściślenie rodzaju świadczeń, które mogą być zawieszane.

O postulatach Wielkiej Brytanii i wspólnym porozumieniu V4 w tej sprawie rozmawiali w poniedziałek w Budapeszcie premier Beata Szydło i premier Viktor Orban.

Projekt porozumienia Unii Europejskiej z Londynem zaproponował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Ostateczne porozumienie ma zostać zawarte w tym tygodniu na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.


RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl