fot. ms.gov.pl

MS przedstawi propozycje zmian dot. ochrony dobrego imienia Polski  

Dziś w południe poznamy propozycję Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczącą ochrony dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej. Według medialnych informacji resort przygotował pakiet zmian w prawie, dzięki któremu nieprawdziwe stwierdzenia na temat polskiej historii będą penalizowane.

Propozycje nowych rozwiązań prawnych, które przygotował resort sprawiedliwości, mają otworzyć furtkę do wytaczania procesów o naruszanie dobrego imienia i autorytetu Polski.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin przypomina, że jeszcze były minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna informował, iż same polskie placówki dyplomatyczne wychwytują około 150 kłamliwych sformułowań „polskie obozy śmierci” w różnych miejscach na świecie w ciągu roku.

To oznacza, że co trzeci dzień gdzieś na świecie ktoś używa takiego krzywdzącego, szkodliwego dla polskiego wizerunku sformułowania. Dotąd wysiłek walki z tym zjawiskiem był pozostawiony osobom prywatnym. To osoby prywatne, które czuły się osobiście pokrzywdzone, wytaczały procesy koncernom medialnym, bardzo często tym bogatym koncernom i prowadziły taką troszkę beznadziejną walkę z tym zjawiskiem. Uważamy, że w tę walkę o zaprzestanie używania tak hańbiących sformułowań powinno się zaangażować państwo polskie. W związku z tym rożnego rodzaju nowe instrumenty, które umożliwią państwu polskiemu walkę z tym zjawiskiem, są godne poparcia – mówi wiceminister Jarosław Sellin.

Szczegóły nowych przepisów ma dziś przedstawić na konferencji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.


RIRM

drukuj