fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Premier B. Szydło spotka się w Warszawie z premierem Albanii Edim Ramą

Gospodarka, współpraca ekonomiczna, sytuacja polityczna na Bałkanach oraz unijne aspiracje Albanii będą tematami środowego spotkania premier Beaty Szydło z premierem Albanii Edim Ramą w Warszawie – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Rafał Bochenek powiedział, że wizyta premiera Albanii odbywa się na zaproszenie szefowej polskiego rządu. Jak dodał, premier Szydło wraz z premierem Ramą po spotkaniu, wezmą udział w polsko-albańskim Forum Biznesu, w trakcie którego nastąpi podpisanie memorandum o współpracy pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą i Izbą Handlowo-Przemysłową z Tirany.

„Sprawy gospodarcze i współpraca ekonomiczna obu państw zdominują tematy rozmów. Ubiegłoroczna wizyta premier Beaty Szydło w Albanii i udział w tamtejszym forum gospodarczym, pokazały zainteresowanie zacieśnieniem współpracy w takich obszarach, jak przemysł, turystyka czy górnictwo” – zaznaczył rzecznik rządu.

Jak ocenił, dzięki działaniom rządu, obroty handlowe między Polską i Albanią rosną, choć – przyznał – wciąż istnieje potencjał do jeszcze bardziej wzmożonej współpracy.

Według rzecznika rządu, omówiona zostanie także sytuacja polityczna na Bałkanach, a także unijne aspiracje Tirany.

„Warto pamiętać, iż Polska jest zwolennikiem integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich i chętnie będziemy wspierać Albanię we wdrażaniu proeuropejskich reform” – zadeklarował Rafał Bochenek.

W grudniu ubiegłego roku premier Beata Szydło w trakcie wizyty w Tiranie zapewniła, że Polska będzie wspierać Albanię w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej. Po spotkaniu z premierem Ramą podkreśliła, że obu krajom zależy na pogłębieniu współpracy m.in. gospodarczej i kulturalnej.

Podczas wizyty Szydło podpisano program współpracy na lata 2016-2019 pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ministerstwem Kultury Republiki Albanii oraz umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą.

Była to pierwsza wizyta szefa polskiego rządu w Albanii od 2004 r.

PAP/RIRM

drukuj