Autorstwa Anna Uciechowska - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1157585

W Pradze trwa kolejna runda negocjacji ws. kopalni Turów

W Pradze rozpoczęła się kolejna runda polsko-czeskich negocjacji dot. ostatecznej umowy ws. kopani Turów. Celem rozmów jest zażegnanie sporu i wycofanie skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W czwartek ministrowie klimatu Polski i Czech deklarowali wolę uzyskania w sprawie kopalni Turów kompromisu bez angażowania instytucji unijnych.

Na pomyślne zakończenie sporu liczy też pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

– Mamy nadzieję, że konflikt w sprawie kopalni węgla brunatnego będzie rozwiązany polubownie. Nasza delegacja (na czele z ministrem Michałem Kurtyką) jest w tej chwili w Pradze. Kopalnia w Turowie jest niezbędnym elementem naszego systemu energetycznego. Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której przestałaby funkcjonować – mówi Piotr Naimski.

Strona czeska zapewniła wczoraj, że wycofa skargę z TSUE po spełnieniu jej warunków przez Polskę. Na razie nie są znane szczegóły i nie wiadomo, jaką cenę nasz kraj musiałby za to zapłacić.

W lutym czeskie władze skierowały sprawę związaną z kopalnią Turów do TSUE, bo według nich rozbudowa kopalni zagraża m.in. dostępowi do wody w regionie Liberca.

W maju unijny sąd w ramach środka zapobiegawczego nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl