T. May otwarta w sprawie przyszłego modelu relacji UE-Wielka Brytania

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w środę, że jest otwarta w sprawie przyszłego modelu stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską po Brexicie. Zasugerowała, że będzie się on różnił od obecnych stosunków UE z innymi państwami.

Jestem na to otwarta. Sądzę, że powinniśmy rozwinąć model, który najlepiej odpowiada Zjednoczonemu Królestwu i Unii Europejskiej. A niekoniecznie model, który już funkcjonuje” – powiedziała Theresa May.

Premier Wielkiej Brytanii wypowiadała się na konferencji prasowej w Rzymie po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim. Jej słowa mogą odnosić się do spekulacji, jakie pojawiły się po czerwcowym referendum, że Wielka Brytania może mieć po Brexicie takie stosunki z UE, jak obecnie mają Norwegia czy Szwajcaria.

May powiedziała też, że chciałaby rozwiązać kwestię praw obywateli UE żyjących w Wielkiej Brytanii oraz Brytyjczyków w krajach Unii Europejskiej na wczesnym etapie negocjacji o Brexicie.

23 czerwca większość Brytyjczyków opowiedziała się w referendum za opuszczeniem UE. Negocjacje w sprawie warunków Brexitu będę mogły rozpocząć się dopiero, gdy rząd w Londynie oficjalnie poinformuje pozostałych członków UE o zamiarze wystąpienia ze Wspólnoty, zgodnie z artykułem 50 unijnego traktatu. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy brytyjski rząd to uczyni. Theresa May mówi, że potrzebuje czasu na przygotowanie negocjacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl