Niemcy: SPD opowiedziała się za koalicją z CDU/CSU

Większość członków Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) opowiedziała się w plebiscycie za utworzeniem koalicji z partiami chadeckimi CDU i CSU – poinformowała skarbniczka SPD Barbara Hendricks po podliczeniu głosów w sobotę w Berlinie.

Pozytywny wynik wewnątrzpartyjnego referendum przesądził o powstaniu koalicyjnego rządu socjaldemokratów i chrześcijańskich demokratów z Angelą Merkel jako kanclerzem. Bundestag wybierze w najbliższy wtorek Merkel po raz trzeci na szefa rządu.

75,9 proc. uczestników plebiscytu poparło umowę koalicyjną wynegocjowaną 27 listopada przez kierownictwa trzech partii. W przeprowadzonym w pierwszej połowie grudnia partyjnym referendum wzięło udział prawie 370 tys. z blisko 475 tys. członków SPD.

W wyborach 22 września CDU i CSU odniosły zdecydowane zwycięstwo, zdobywając 41,5 proc. głosów. Ze względu na brak absolutnej większości w Bundestagu i porażkę dotychczasowego partnera, liberalnej FDP, która nie przekroczyła progu wyborczego, Merkel zmuszona była do podjęcia rozmów koalicyjnych ze swoim głównym rywalem – SPD (25,7 proc. głosów w wyborach). Proces tworzenia koalicji trwał prawie trzy miesiące.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl