Niemcy chcą zaostrzenia polityki wobec migrantów

Z sondażu przeprowadzonego przez niemiecki instytut Infratest dimap, wynika, że prawie dwie trzecie Niemców opowiada się za tym, by nie wpuszczać do kraju uchodźców, którzy nie mają dokumentów. Aż 86 proc. popiera konsekwentne wydalanie z Niemiec tych, którym odmówiono azylu.

Sondaż wskazujący tendencje mieszkańców Niemiec do zaostrzenia polityki migracyjnej przeprowadził niemiecki instytut Infratest dimap. Tymczasem kwestia migrantów odgrywa coraz istotniejszą rolę na niemieckiej scenie politycznej.

Twardego kursu wobec uchodźców domaga się bawarska CSU. Jej szef Horst Seehofer, który w rządzie koalicyjnym jest ministrem spraw wewnętrznych, forsuje zakaz wjazdu do Niemiec migrantów, którzy zostali zarejestrowani jako uchodźcy w innym państwie Unii Europejskiej bądź nie mają dokumentów tożsamości. Angela Merkel odrzuca jednak takie pomysły.

– Osobiście uważam, że nielegalna migracja jest jednym z największych wyzwań dla Unii Europejskiej, więc nie sądzę, abyśmy powinni działać jednostronnie, w sposób nieskoordynowany. Nie powinniśmy działać kosztem stron trzecich – stwierdziła kanclerz.

szef niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Horst Seehofer zagroził, iż przeforsuje swój plan decyzją ministerialną, pomijając niemiecką kanclerz.

– Nasi koledzy z CSU jednomyślnie wyrazili swoje stuprocentowe poparcie dla Horsta Seehofera oraz jego planu dotyczącego odsyłania imigrantów z naszych granic – mówił jeden z deputowanych CSU.

CSU domaga się podjęcia decyzji do poniedziałku. Niemiecka agencja prasowa DPA zwraca uwagę, że spór między CDU a CSU o politykę wobec uchodźców grozi rozłamem w chadecji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj