PAP/EPA

USA: D. Trump wygrał prawybory Republikanów w Nevadzie

Były prezydent USA, Donald Trump, wygrał czwartkowe prawybory Republikanów w Nevadzie. Startował tam jako jedyny główny kandydat tej partii, ponieważ była ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ, Nikki Haley, zrezygnowała z udziału w potyczce.

Wygrana Trumpa zapewnia mu poparcie wszystkich 26 delegatów z tego stanu. Donald Trump potrzebuje łącznie zgromadzić 1215 głosów delegatów, aby formalnie zdobyć nominację swojej partii jako kandydata na prezydenta USA.

Republikanie z Nevady chcieli, aby w tamtejszych prawyborach, tzw. „caucuses”, obowiązywały takie zasady, jak m.in. wymóg okazania dokumentu tożsamości wydanego przez rząd.

W amerykańskim systemie wyborczym „caucuses” to specyficzna forma głosowania, traktowana w niektórych stanach jako alternatywa dla tradycyjnych prawyborów. Elektorat gromadzi się w wyznaczonych miejscach, takich jak szkoły, kościoły lub centra społeczne, aby publicznie wyrazić swoje preferencje polityczne.

„W czwartek zwolennicy Trumpa czekali w długich kolejkach. W jednym z miejsc przy szkole podstawowej w okolicach Reno kolejka niemal tysiąca osób ciągnęła się wzdłuż ulicy już 20 minut po otwarciu lokalu. Niektórzy, noszący czapki i koszulki z wizerunkiem Trumpa, mówili, że przyszli, aby poprzeć byłego przywódcę kraju w rywalizacji, która dałaby mu trzecie z rzędu zwycięstwo w wyścigu o nominację Republikanów na prezydenta” – relacjonowała agencja AP.

Następne prawybory tej partii zaplanowano 24 lutego w Karolinie Południowej. Donald Trump pozostaje popularny w tym konserwatywnym stanie, ale Haley, która już dwukrotnie wygrała wybory na gubernatora Karoliny Południowej, ma nadzieję na sukces w swoim rodzinnym regionie.

Donald Trump liczy na zdobycie głosów wielu delegatów podczas prawyborów w 16 stanach, zaplanowanych na „superwtorek” 5 marca. Zbliżyłoby go to do otrzymania nominacji Partii Republikańskiej jako kandydata na urząd głowy państwa.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl