Kanclerz Niemiec A. Merkel chce pozostać szefową rządu do 2021 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce pozostać szefową rządu do 2021 roku. Nie będzie się jednak ponownie ubiegać o stanowisko przewodniczącej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU.

W mediach nie milkną komentarze nt. kształtu przyszłego przywództwa w partii oraz kierunkach, jakie musi obrać, by nadrobić straty poparcia. Tymczasem już zgłaszają się kandydaci do sukcesji po Angeli Merkel. Na szefa partii chce kandydować m.in. były przewodniczący frakcji CDU/CSU Friedrich Merz.

Według Angeli Merkel ostatnie wybory do landtagów Bawarii i Hesji powinny służyć jako „punkt zwrotny dla koalicji rządzącej”. Chadecja i socjaldemokraci ponieśli duże straty. CDU straciła aż 11 punktów proc. poparcia względem wyborów sprzed 4 lat.

Dotychczasowy model przywództwa w partii CDU wyraźnie się zużywa – podkreślił prof. Robert Alberski, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie sprawdził się także model wielkiej koalicji kojarzonej z Angelą Merkel – dodał.

– Widać wyraźnie, że ta formuła polityczna, która w gruncie rzeczy jest podstawą funkcjonowania chadecji na poziomie ogólnoniemieckim, czyli ta formuła wielkiej koalicji, zaczyna się powoli wyczerpywać. Siłą rzeczy Angela Merkel, która jest w sposób jednoznaczny kojarzona z całą tą koncepcją polityczną, też siłą rzeczy jej pozycja w partii w miarę kolejnych porażek słabnie. Z tego punktu widzenia wydaje się, że w chadecji dojrzał czas do tego, aby dokonać pewnej zmiany warty – zaznaczył prof. Robert Alberski.

Angela Merkel jest przywódcą Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej od 2000 r. Natomiast funkcję szefowej rządu pełni nieprzerwanie od 13 lat.

Jest także pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Niemiec.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl