(fot. Creative Commons/P. V. Lic)

Samorządy będą przejmować działki

Przepisy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych niezgodne z Konstytucją. Trybunał wydał decyzję w sprawie ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Dotychczas obowiązująca ustawa o ROD dawała działkowcom prawo nieodpłatnego użytkowania terenu oraz zwalniała ich z podatków. Dzisiejsza decyzja Trybunału oznacza otwarcie formalnej drogi do przejęcia działek przez samorządy.

Na pierwszym posiedzeniu 28 czerwca TK nie wydał wyroku w tej sprawie. Tuż po rozprawie 28 czerwca Trybunał uznał sprawę za dostatecznie wyjaśnioną, ale postanowił odroczyć wydanie wyroku aż do dziś. Decyzją Trybunału Konstytucyjnego 24 z 50 przepisów ustawy o działkach jest niezgodna z konstytucją. Przepisy te stracą moc po upływie 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku.

Audio MP3
Pobierz

Trybunał rozpatrując ustawę w pełnym składzie nie zakwestionował jej w całości, jak chciał tego wnioskodawca – były pierwszy prezes Sądu Najwyższego, Lech Gardocki.  Ponadto, zdanie odrębne do wyroku zgłosili sędziowie: Marek Kotlinowski i Andrzej Wróbel.

Audio MP3
Pobierz

Wyrok Trybunału dotyczy ponad 966 tysięcy działek o łącznej powierzchni ponad 43 tysięcy hektarów. Ponieważ ogródek działkowy jest przydzielana rodzinie, która w Polsce liczy zazwyczaj cztery osoby, przyjmuje się, że z działek korzysta dziś blisko cztery miliony osób.

 

 

 

drukuj