Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę ws. przepisów, które m.in. umożliwiły Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska atak na Fundację „Lux Veritatis”

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie zbadania zgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Na rozprawie nie stawili się posłowie, którzy w tym czasie uczestniczyli w głosowaniach. Trybunał wyznaczy kolejny termin rozprawy.

O stwierdzenie niekonstytucyjności niektórych przepisów o dostępie do informacji publicznej w lutym 2021 roku wniosła Małgorzata Manowska, Pierwsza Prezes, Sądu Najwyższego. Wskazała, że najważniejsze definicje zawarte w ustawie są niezgodne z konstytucją. Zgłosiła również artykuł, który karze więzieniem za niedopełnienie obowiązku udzielenia informacji publicznej.

– W ocenie wnioskodawcy, aktualne brzmienie art. 23 (…) nie pozwala na ustalenie, jakie działania polegające na niewykonaniu obowiązku udostępnienia informacji publicznej skutkują zagrożeniem sankcją przewidzianą w tym przepisie. Prowadzi to do naruszenia podstawowej dla jednostki, gwarancji konstytucyjnej chroniącej przed arbitralnością i nadużyciem organów wymiaru sprawiedliwości – napisano we wniosku.

Prawnicy od dawna zgłaszają zastrzeżenie do tego przepisu. Ustawa jest zbyt szeroka – wskazał dr Michał Skwarzyński, prawnik.

– Powinna ona zostać ograniczona tylko do najbardziej poważnych, oczywistych odmówień udzielenia informacji publicznej, a nie do takiej sytuacji, kiedy organ tej informacji nie udziela z tego powodu, że w swoim przekonaniu chroni inne prawa. To wyklucza odpowiedzialność karną – zwrócił uwagę dr Michał Skwarzyński.

Art. 23 ustawy został wykorzystany przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska do złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko zarządowi Fundacji „Lux Veritatis”. Organizacja chce ukarania między innymi o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, założyciela Radia Maryja oraz jego najbliższych współpracowników za rzekome nieudzielenie informacji publicznej, mimo że Fundacja wywiązała się z tego obowiązku.

– Wygląda na to, że posadzono nas na ławie oskarżonych, tylko dlatego, że reprezentujemy Fundację „Lux Veritatis”, że jesteśmy organizacją, która ma pewne wartości, o które dzisiaj bardzo wielu w Polsce walczy – mówiła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”.

Sąd podjął się sprawy, choć są poważne wątpliwości co do konstytucyjności przepisu. Zgłaszała je zarówno prokuratura, jak i obrońcy.

Jak można stawiać kogoś w stan oskarżenia, jeśli są wątpliwości co do konstytucyjności przepisu. Jest taka zasada jak wszystkie wątpliwości na korzyść. Wszystkie – i prawne, i faktyczne. Jeżeli są wątpliwości, to nie wolno nikogo oskarżyć. To jest elementarz – zaznaczył adwokat Paweł Panek.

Trybunał Konstytucyjny nie zajął się w środę sprawą ze względu na nieobecność posłów sprawozdawców. Przed TK pojawiły się natomiast środowiska liberalno-lewicowe z  Siecią Obywatelską Watchdog Polska na czele, przekonując, że zaskarżenie przepisów ustawy ograniczy dostęp do informacji publicznej.

– Nie dowiemy się, jak są wydatkowane publiczne pieniądze, nie dowiemy się tego, jak są podejmowane decyzje – podkreślił Szymon Ossowski, prezes zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Nieprecyzyjne przepisy są jednak wykorzystywane instrumentalnie. Sieć Obywatelska Watchdog Polska w trakcie procesu domagała się zabezpieczeń, które mogły sparaliżować działalność Radia Maryja i TV Trwam.

To jest atak personalny na o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, a nie próba realizacji swoich własnych praw – stwierdził prawnik, dr Michał Skwarzyński.

Kolejna rozprawa przeciwko zarządowi Fundacji „Lux Veritatis” najprawdopodobniej odbędzie się w połowie stycznia 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl