fot. PAP/Radek Pietruszka

Z. Ziobro: Konwencja stambulska jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa. Uderza w prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami

Konwencja stambulska jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa. Uderza w prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Tak brzmi stanowisko Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, skierowane do Trybunału Konstytucyjnego, które zostało dziś podane do publicznej wiadomości.

Środowisko Solidarnej Polski głośno mówiło o potrzebie wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej. Zgłosiło formalny wniosek do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Wymusiło też określenie się rządu. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że wszystkie kontrowersje wokół konwencji ma zbadać Trybunał Konstytucyjny.

Dziś Prokuratura Krajowa podała do wiadomości publicznej stanowisko prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

„Konwencja stambulska jest sprzeczna z konstytucyjną zasadą neutralności światopoglądowej państwa, uderza w prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, a użyte w niej terminy burzą polski system prawny. Niekonstytucyjny był również tryb procedowania i przyjęcia przez polski parlament ustawy o wyrażeniu zgody na ratyfikację Konwencji, ponieważ parlamentarzyści dysponowali jej błędnym tłumaczeniem” – uzasadnia Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny wielokrotnie podkreślał, że dokument Rady Europy jest wprost manifestem ideologicznym. Stąd teraz za niezgodne z konstytucją uznał też zapisy konwencji, które nakazują uwzględniać i promować treści ideologiczne w edukacji dzieci.

Kwestią sporną jest także zapis konwencji stambulskiej dotyczący określenia płci. Konwencja sugeruje, że kryteria biologiczne świadczące o płci są przyczyną stosowania przemocy wobec kobiet. Zdaniem Zbigniewa Ziobry zapis ten stoi w sprzeczności z Konstytucją RP, która zakłada istnienie dwóch płci. Według Prokuratora Generalnego zakwestionowanie tych kryteriów doprowadziłoby do konieczności zatwierdzenia „jednopłciowych małżeństw”.

„Polska nie może być związana prawem międzynarodowym nakazującym wprowadzać ideologię sprzeczną z wartościami wynikającymi z polskiej ustawy zasadniczej” – pisze Prokurator Generalny.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl