Projekt nowelizacji ustawy o TK trafił do komisji ustawodawczej

Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Domagały się tego PO i Nowoczesna. Projekt trafi teraz do komisji ustawodawczej.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu PiS. Za wnioskami o odrzucenie projektu było 163 posłów, przeciw głosowało 234, a 35 wstrzymało się od głosu.

Posłowie zdecydowali, że odbędzie się jeszcze debata nad propozycjami Kukiz’15 ws. TK. Wcześniej politycy PO i Nowoczesna podczas burzliwej debaty zarzucali politykom PiS-u, że depczą Konstytucję RP i niszczą Trybunał Konstytucyjny.

Poseł Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że projekt ustawy ma uniemożliwić manipulowania składami TK i terminami rozpraw. Poseł zwrócił uwagę, że za czerwcową, niekonstytucyjną ustawą o Trybunale stali sami sędziowie.

W poprzedniej kadencji Sejmu to sędziowie Trybunału Konstytucyjnego przygotowali projekt ustawy dla prezydenta Bronisława Komorowskiego. Projekt ten w konsekwencji został uchwalony przez większość PO-PSL. To właśnie poseł Robert Kropiwnicki zgłosił poprawkę, zgodnie z którą Sejm poprzedniej kadencji wybrał dwóch sędziów TK na zapas, w sposób niezgodny z Konstytucją. Na marginesie chcę tylko przypomnieć, że Pan poseł Robert Kropiwnicki był doktorantem obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Pana prof. Rzeplińskiego – powiedział poseł Arkadiusz Mularczyk.

Na sali obrad był obecny prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński.

Projekt przewiduje m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie – co najmniej 13 z 15 sędziów; dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje pięciu sędziów. Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie – jak dotychczas – zwykłą większością. Nowi sędziowie TK mieliby składać ślubowanie przed marszałkiem Sejmu, a nie przed prezydentem RP. Jeżeli postępowania wszczęte przed wejściem nowelizacji w życie nie są prowadzone przez skład określony w nowelizacji, wszczynano by je na nowo.

Projekt przewiduje też wykreślenie przepisów ustawy, że siedziba TK znajduje się w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl