fot. PAP/Tomasz Gzell

Wybór sędziów do Trybunału Konstytucyjnego zakwestionowany

Prokuratura Generalna kwestionuje podstawę wyboru dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez poprzedni Sejm. W stanowisku uznała za niekonstytucyjny zapis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, który umożliwił wybór dwóch sędziów Trybunału w miejsce tych, których kadencje upływają w grudniu.

Przypomnijmy, że ustawę w tej sprawie przeforsowała w Sejmie koalicja PO-PSL.

Prokuratora Generalna przygotowała swoje stanowisko dla Trybunału Konstytucyjnego, który w czwartek ma badać tę ustawę. Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk powiedział, że narusza ona art. 194 konstytucji o zasadzie indywidualnego wyboru sędziów Trybunału.

Prokurator Generalny uznał, że Sejm VII, czyli poprzedniej kadencji miał prawo wybrać sędziów Trybunału Konstytucyjnego, natomiast wybór – niejako awansem – nowych sędziów Trybunału na miejsce tych sędziów, których kadencja dopiero upływa w grudniu, czyli w momencie, kiedy będziemy mieli nowy Sejm, jest to niezgodne z konstytucją. Takie jest stanowisko i ocena Prokuratora Generalnego – poinformował Mateusz Martyniuk.

W sumie, na mocy kwestionowanej dziś ustawy, Sejm wybrał w październiku pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Trzy wybrane osoby miały zastąpić sędziów, których kadencja wygasła na początku listopada; dwaj pozostali – sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia. Nowi sędziowie nie zostali dotychczas zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W tym tygodniu Sejm obecnej kadencji ma dokonać ponownego wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wcześniej unieważnił on w uchwałach wybór sędziów dokonany w październiku.

RIRM

drukuj