fot.https://pixabay.com/pl/photos/ci%C4%85%C5%BCa-dziecko-brzuch-kobieta-5098881/

Już rok decyzja TK pozwala lepiej chronić życie nienarodzonych

Od roku decyzja Trybunału Konstytucyjnego pozwala lepiej chronić życie nienarodzonych dzieci. Zabroniona jest tzw. aborcja w przypadku dzieci chorych i podejrzanych o chorobę. Zwolennicy zabijania nienarodzonych próbowali przypomnieć o sobie w rocznicę orzeczenia.

Rok temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na zabicie nienarodzonego dziecka, u którego podejrzewa się nieuleczalną chorobę lub upośledzenie, jest niezgodny z Konstytucją RP.

– Rok temu TK przywrócił właściwy porządek rzeczy, utrzymując dotychczasową linię orzeczniczą, podkreślając tym samym, że życie człowieka jest wartością chronioną konstytucyjnie i podlega ochronie także w fazie prenatalnej. To był wielki cywilizacyjny krok do przodu, z którego bardzo się cieszymy – mówiła Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Środowiska proaborcyjne w reakcji na wyrok zorganizowały protesty w całej Polsce.

– Skończyło się grzecznie, że jak protestujemy, to zostawiamy ślady. Niech cała Polska będzie w błyskawicach – krzyczała liderka Strajku Kobiet w styczniu bieżącego roku.

 

W rocznicę wyroku środowiska skrajnie lewicowe powtórzyły falę protestów w wielu polskich miastach. Inicjatywa nie spotkała się z zainteresowaniem porównywalnym do ubiegłego roku. Na urządzonym przez Martę Lempart proteście była niewielka grupa fanatycznych zwolenników zabijania dzieci.

– Za chwilę będziemy mieć aborcyjne coming outy, bo jest za nami aborcyjny dream team – mówiła liderka Strajku Kobiet.

Każdy taki protest to atak na niepełnosprawne dzieci – podkreśliła Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

– To odsłona histerii burzycieli cywilizacji i wrogów osób, które powinny być otoczone opieką i ochroną, ponieważ są najsłabsze, najmłodsze i zupełnie bezbronne – powiedziała Kaja Godek.

Dla rodziców, którzy otrzymują trudną diagnozę prenatalną, szczególnie ważne jest zapewnienie właściwego wsparcia – wskazała Halszka Bielecka, obrońca życia.

– Oczywiście oczekujemy również ochrony psychologicznej dla kobiet, które borykają się z problemami dzieci poczętych w wyniku gwałtu, ale także większej ochrony prawnej, a w tym wypadku również wsparcia socjalnego, dla matek, które samotnie bądź wspólnie z ojcami opiekują się dziećmi niepełnosprawnymi – zaakcentowała Halszka Bielecka.

Przygotowaniem zmian w ustawie za życiem zajął się m.in. parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny. Stanowisko wydane zaraz po wyroku TK zakładało zapewnienie kompleksowej opieki perinatalnej i okołoporodowej, w szczególności dotyczącej najtrudniejszych przypadków – podkreślił wiceszef zespołu, poseł Bartłomiej Wróblewski.

– Konieczność stworzenia nowego programu, czyli albo poprzez 1500 plus dla dzieci niepełnosprawnych, albo poprzez podniesienie zasiłku pielęgnacyjnego – podsumował Bartłomiej Wróblewski.

W Polsce jest 245 tysięcy dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, a pieniądze, które otrzymują, są niewystarczające. Na razie nie wiadomo, kiedy nowelizacja ujrzy światło dzienne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl