english.nigpas.cas.cn

Chiny: Odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa datowaną na ok. 435 mln lat

W Chinach odkryto skamielinę skorpiona morskiego wielkości psa, którą datuje się na około 435 mln lat – poinformował szwajcarski dziennik „Le Matin”. Publikacja dotycząca skamieliny ukazała się w na łamach periodyku naukowego „Science Bulletin”.

Paleontolodzy uważają, że znaleziony pajęczak nazwany terropterus xiushanensis był najbliżej związany z żyjącymi dziś skrzypłoczami (stawonogami).

Morski skorpion wielkości około 1 metra żyjący w epoce syluru, miał kolczaste szczypce, którymi „prawdopodobnie zwierzę łapało swoją zdobycz” – przekazał współautor publikacji Bo Wang z instytutu geologii w Nankinie.

„Nasza wiedza w zakresie tych dziwacznych zwierząt jest ograniczona jedynie do czterech gatunków z dwóch rodzajów opisanych 80 lat temu. (Chodzi o) mixopterus kiaeri z Norwegii, mixopterus multispinosus z Nowego Jorku, mixopterus simonsoni z Estonii i lanarkopterus dolichoschelus ze Szkocji” – napisał w publikacji Wang wraz z współpracownikami.

„Znalezisko jest najstarszym, a za razem pierwszym z czterech dotychczas znanych gatunków, który pochodzi z Gondwany (części wielkiego superkontynentu o nazwie Pangea)” – dodano.

„Przyszłe prace (geologiczne) w Azji mogą przynieść nowe znaleziska podobnych gatunków (…)” – przewidują badacze.

PAP

drukuj