fot. Tomasz Strąg

E. Witek: W niedzielę święto wszystkich wyborców; spotkajmy się przy urnach

W najbliższą niedzielę jest święto wszystkich wyborców; raz na 4 lata decydujemy o przyszłości naszej i naszego kraju – zaznaczyła w sobotę marszałek Sejmu Elżbieta Witek Zachęciła również, by spotkać się przy urnach wyborczych.

„Szanowni Państwo, w najbliższą niedzielę jest święto wszystkich Wyborców. Raz na 4 lata decydujemy o przyszłości naszej i naszego kraju. Spotkajmy się przy urnach wyborczych. Każdy głos jest ważny. To my decydujemy w tym dniu o przyszłości, na tym właśnie polega demokracja” – napisała w sobotę wieczorem na Twitterze Elżbieta Witek.

Do głosowania zachęcał na Twitterze również marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

„W ostatnich dniach wyborczego boju odwiedziłem 38 okręgów senackich. Wspólnie z kandydatami #PiS do #Senat odbyliśmy setki spotkań z mieszkańcami i uścisnęliśmy tysiące dłoni. Byliśmy wśród wyborców. Wierzę, że Oni będą z nami w najbliższą niedzielę” – napisał Karczewski.

https://twitter.com/StKarczewski/status/1182764172171468801

Z kolei premier Mateusz Morawiecki napisał: „ponad 200 miejscowości w całej Polsce, tysiące rozmów, przejechanych kilometrów i uściśniętych dłoni, by przekonać Was, że dotrzymujemy słowa i potrafimy skutecznie zrealizować projekt polskiego państwa dobrobytu. Dobry czas dla Polski musi być kontynuowany. #JedziemyDalej”.

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1182763311919710210

W niedzielę odbędą się wybory parlamentarne, w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza do głosowania uprawnionych jest 30 111 281 wyborców.

Aby zagłosować, do lokalu wyborczego należy przynieść dokument ze zdjęciem; wyborca otrzyma dwie karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu; na każdej można postawić tylko jeden znak X.

W wyborach mogą również brać udział osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 18. rok życia, które nie mają jeszcze dowodu osobistego. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaznaczyła, że takim osobom legitymacja szkolna „zupełnie wystarczy”.

Poinformowała, że jako dokument potwierdzający tożsamość służyć może mTożsamość w aplikacji mObywatel. Dodała, że członkowie komisji są przeszkoleni, jak weryfikować autentyczność takiego dokumentu.

PAP

drukuj