fot. PAP/Radek Pietruszka

[TYLKO U NAS] A. Bujara: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę to początek zmian wyzysku, kiedy korporacje narzucały warunki pracy

Dzisiaj jest początek zmian wyzysku, kiedy korporacje narzucały warunki pracy, kiedy poprzednie rządy nic nie zrobiły, żeby zmienić tę sytuację – podkreślił Alfred Bujara podczas dzisiejszych „Aktualności Dnia”  w Radiu Maryja. Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” odniósł się do uchwalonej po południu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu – pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele [czytaj więcej].

– Jest to kompromis, który nie był negocjowany, ale nam przedstawiony. 28 lat czekaliśmy w Polsce na uregulowanie kwestii handlu w niedzielę. Dzisiaj można powiedzieć, że taki dzień nastał. Dla pracowników handlu jest to dzień, w którym mogą sobie zanudzić piosenkę Niebiesko-Czarnych „Ta niedziela będzie dla nas”, gdyż zapis dochodzenia do wszystkich niedziel jest wpisany w ustawie. Jeszcze kilka dni temu istniało ryzyko, że tego nie będzie, więc można powiedzie, że – nie do końca satysfakcjonujący – ale jest to sukces, ponieważ czekaliśmy 1,5 roku aż ustawa wejdzie pod obrady Sejmu. Poczekamy jeszcze dwa lata, aż będziemy się cieszyć wszystkimi wolnymi niedzielami. Mam nadzieję, że pracownicy są zadowoleni, a dzisiejszy „czarny piątek”, który jest celebrowany jako dzień wzmożonych zakupów, dla nas będzie dobrym piątkiem – powiedział Alfred Bujara.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że przez dwa lata jako związek zawodowy prowadzili walkę z Goliatem. Nie mieliśmy środków na prowadzenie medialnej kampanii na rzecz handlu, a korporacje to robiły – mówił przewodniczący.

– Przez całe dwa lata zlecały przeróżne badania, próbowały ośmieszać ten projekt, wiele artykułów na zlecenie, wymyślano pewne insynuacje. Było nam trudno otwierać ten projekt z pozycji pracowników, związkowców. Jednak dzisiaj jest zadowolenie. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na rzecz tego projektu, zbierali podpisy. To tysiące zaangażowanych osób, nasza praca nie poszła na marne. Dzisiaj uchwalony projekt znacznie odbiega od naszej wersji, ale będziemy kontrolować, starać się wprowadzać zmiany przez rząd, chociażby e-handel (…), centra logistyczne, handlowe, które całkowicie z tego projektu zostały wyrzucone – wskazał Alfred Bujara.

Rozmówca zwrócił uwagę, iż przez lata było pozwolenie, żeby wyprowadzać z podmiotów środki z Polski w majestacie prawa.

– Dzisiaj jest początek zmian wyzysku, kiedy korporacje narzucały warunki pracy, kiedy poprzednie rządy nic nie zrobiły, żeby zmienić tę sytuację (…).  Mówimy o podwójnych standardach pracy – pracownika w Polsce i pracownika w Unii Europejskiej – powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Alfred Bujara mówił też, że pracownicy w krajach członkowskich UE od lat mogą się cieszyć wolnymi niedzielami.

– Niemcy po wojnie wprowadzili zakaz handlu w niedzielę, tzw. ciszę niedzielną (…). Tak samo jest w Austrii. To są państwa, gdzie wolne niedziele są wpisane nawet w konstytucję. Mam nadzieję, że u nas przy okazji zmiany konstytucji (…) również zostanie to wpisane. To są nasze wartości narodowe, kulturowe, chrześcijańskie. Jak wyjeżdżam za granicę, to wielu moich kolegów z różnych związków pyta, dlaczego w tak katolickim kraju, jak Polska bezcześci się niedzielę. Do tej pory miałem trudności z odpowiedzią, ale teraz to się powoli zmieni –  akcentował gość Radia Maryja.

Cała rozmowa z Alfredem Bujarą dostępna jest [tutaj]. 

 

RIRM

 

drukuj