[TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak: Mam nadzieję, że tzw. Konstytucja Biznesu będzie dla przedsiębiorców orężem w sporach z administracją

Bardzo długo tzw. Konstytucja Biznesu się rodziła, ale w końcu się udało. Został jeszcze tylko podpis prezydenta. Mam nadzieję, że będzie ona dla przedsiębiorców orężem w sporach z administracją czy urzędami skarbowymi – powiedział w środowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Parlament zakończył pracę nad tzw. Konstytucją Biznesu. Sejm przyjął we wtorek poprawki Senatu do tworzącego ją pakietu pięciu ustaw. Kluczowe założenie Konstytucji Biznesu to: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone. Pakiet pięciu ustaw dotyczy przede wszystkim działalności nierejestrowej, ulgi na start dla początkujących przedsiębiorców, powołania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz szczególnych regulacji dla inwestorów zagranicznych. Jest to regulacja znacząco lepsza od tego, co jest obecnie – wskazał Cezary Kaźmierczak.

– Bardzo długo tzw. Konstytucja Biznesu się rodziła, ale w końcu się udało. Został jeszcze tylko podpis prezydenta. Kluczową ustawą w tzw. Konstytucji Biznesu jest ustawa Prawo przedsiębiorców. Ma ona regulować zasady działalności gospodarczej w Polsce. Ustawodawca zastosował zabieg przeniesienia na poziom ustawowy zasad kardynalnych z konstytucji. W Polsce konstytucja się nie przyjęła w urzędach skarbowych. Nie ma zwyczaju bezpośredniego stosowania konstytucji bądź odwoływania się do niej w sądzie czy w sporach z administracją. Tu zasady domniemywania niewinności czy rozstrzygania sporów na korzyść przedsiębiorców są przeniesione na poziom ustawowy. Mam nadzieję, że będzie to oręż dla przedsiębiorców w sporach z administracją czy urzędami skarbowymi – zaznaczył prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

W Polsce założenie przedsiębiorstwa nie jest nadmiernie trudną rzeczą. Dramat biurokratyczny zaczyna się z chwilą, kiedy przedsiębiorca ma kogoś zatrudnić – dodał.

– Kiedy przedsiębiorca chce kogoś zatrudnić, dostaje się w tzw. tryby machiny biurokratycznej związane z Prawem pracy. Nadal jest to nierozwiązany problem. Kolejnym nierozwiązanym problemem jest sprawa małej działalności gospodarczej, jednak w tej kwestii są już obietnice, że będzie poprawa – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Cezary Kaźmierczak odniósł się również do kwestii powołania Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw i wskazał, że w jego opinii nie jest to najlepszy pomysł.

– Osobiście jestem przeciwny tego typu instytucjom, ale skoro sądy nie działają, to jest to jakaś proteza. W sądzie nie można uzyskać wyroku w rozsądnym terminie, a de facto takowy rzecznik ma zastąpić sąd – powiedział prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Cezarego Kaźmierczyka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj