Szczecin: jest zgoda na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zatwierdził projekt budowlany i wydał pozwolenie na budowę Muzeum Morskiego – Centrum Nauki w Szczecinie – poinformowały w środę służby prasowe wojewody. Placówka akcentująca morską tradycję miasta ma powstać do 2021 r.

„Cieszę się z tej inwestycji, bo oznacza ona, że Szczecin zwraca się w kierunku Odry, że stopniowo zagospodarowywane są tereny na Łasztowni (…). Mam nadzieję, że Muzeum Morskie stanie się kolejną ikoną Szczecina, stolicy województwa zachodniopomorskiego” – powiedział cytowany w komunikacie przesłanym dziennikarzom Hinc.

Decyzja wojewody, obok pozwolenia na budowę budynku placówki, dotyczy także kwestii technicznych, m.in. przyłączy wodociągowych, elektroenergetycznych, kanalizacji, wykonania ciągów komunikacyjnych dla pieszych i oświetlenia terenu.

Multimedialne Centrum ma powstać na szczecińskiej wyspie Łasztownia. Naukowo-edukacyjna placówka będzie akcentowała morską tradycję miasta.

Finalna koncepcja artystyczna wystaw Centrum ma powstać do końca czerwca br. W jej ramach opracowany zostanie plan układu wystawy stałej i szczegółowe opisy wszystkich eksponatów. Później będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspozycji.

Bryła ma przypominać kadłub statku. Budynek ma stanąć nad Odrą w centrum miasta na Łasztowni. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jeszcze dla muzeum morskiego.

Centrum ma się składać z trzech kondygnacji. Na przestrzenie ekspozycyjne będą przeznaczone ok. 3 tys. m kw. Ma się tam znaleźć wystawa stała oraz wystawy czasowe. Według szacunków będzie mogło się tam zmieścić ok. 250 eksponatów, podzielonych na grupy tematyczne. Mają też powstać laboratoria, pracownia warsztatowa i planetarium.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie – oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 r. radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma powstać do 2021 r. i kosztować ponad 80 mln zł. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i budżetu województwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl