fot. PAP/Piotr Nowak

[TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak: Państwo polskie powinno stanąć w obronie swoich obywateli i polskich podatników

Polski system podatkowy, który trudno nazwać systemem, pozwala na niepłacenie podatków przez podmioty zagraniczne. W unikaniu kosztów przodują Francuzi. Straty są ogromne, bo sięgają nawet 60 mld złotych rocznie. Najwyższy czas, żeby to zmienić – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Szereg francuskich przedsiębiorstw nie płaci podatków w Polsce lub są one odprowadzane w minimalnym stopniu.

– Polski system podatkowy, który trudno nazwać systemem, pozwala na niepłacenie podatków przez podmioty zagraniczne. To nie jest też tak, że w Polsce wszystkie korporacje nie płacą podatków, bo część z nich płaci. W unikaniu kosztów przodują Francuzi. Jest jedna prawidłowość, która nie zależy od branży – miejsce, gdzie zarejestrowany jest właściciel danej spółki. Jeżeli jest to spółka macierzysta, czyli właścicielem spółki w Polsce jest spółka macierzysta, to ona na ogół płaci podatki. Jeżeli właścicielem jest spółka zarejestrowana w jednym z rajów podatkowych (Luksemburg, Holandia), to nie płaci – wskazał Cezary Kaźmierczak.

Jedna z francuskich sieci handlowych zapłaciła zaledwie 0,004 proc. podatku.

– Straty są ogromne, bo sięgają nawet 60 mld złotych rocznie. Najwyższy czas to zmienić. Nas bardzo to oburza, szczególnie w kontekście, że za Polski Ład mają zapłacić małe polskie firmy i polscy specjaliści, podczas gdy wielkie koncerny nie są opodatkowane. Apelujemy nieustannie w tej sprawie do rządu, aby wprowadzić minimalny jednoprocentowy CIT. Oznaczałoby to, że każdy koncern musiałby zapłacić minimalny 1 procent. Jest to opłata infrastrukturalna, bo przecież oni korzystają z infrastruktury chodnikowej i drogowej. Jeżeli pracownikowi coś się stanie, to zabiera go karetka. Te rzeczy sponsoruje polski podatnik. Państwo polskie powinno stanąć w obronie obywateli i polskich podatników – akcentował gość audycji.

https://twitter.com/ZPPnetpl/status/1425423703962181637

– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców mocno naciska na to, aby obciążenia w Nowym Ładzie na sfinansowanie kwoty wolnej od podatku były sprawiedliwie sfinansowane przez wszystkie firmy, a nie tylko małe polskie przedsiębiorstwa – dodał. [czytaj więcej]

https://twitter.com/ZPPnetpl/status/1424732107335770119

Związek przygotował raport pt. „Francuskie firmy w Polsce”, ukazujący brak symetrii w relacjach handlowych i gospodarczych między Polską a Francją. [więcej]

– Przygotowaliśmy dość obszerny raport o pomocy publicznej w Polsce i mam nadzieję, że spowoduje on jakąkolwiek refleksję i wstrząśnie opinią publiczną. Proszę sobie wyobrazić, że Polska jest jedynym krajem, w którym są trzy polskie firmy produkujące płytki ceramiczne, a państwo polskie sfinansowało otwarcie przeciwko nim hiszpańskiej fabryki za pieniądze polskiego podatnika. Nie wiem, czy jest drugi taki przypadek na świecie – ocenił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

https://twitter.com/ZPPnetpl/status/1423249273563631616

Cezary Kaźmierczak wskazał, że przytoczone sytuacje są niedopuszczalne.

– Dość często pojawia się także wspieranie zagranicznych przedsiębiorstw przeciwko polskim kapitałom. Mam wrażenie, że nikt nad tym nie panuje. Mam nadzieję, że raport, który przygotował Związek Przedsiębiorców i Pracodawców spowoduje, że wszyscy „przejrzą na oczy”. Jest to niedopuszczalne – podsumował gość audycji.

Całą rozmowę z Cezarym Kaźmierczakiem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj