fot. PAP/Maciej Kulczyński

Handel w Wigilię do godz. 14.00

W tegoroczną wigilię Bożego Narodzenia prawie wszystkie sieci handlowe działające w Polsce zamkną swoje sklepy o godzinie 14.00.

„Solidarność” od lat domaga się wcześniejszego zamykania placówek tego dnia, prowadząc w okresie przedświątecznym akcję „Nie przehandluj pierwszej gwiazdki”. Ma to pozwolić pracownikom na spokojne świętowanie Bożego Narodzenia.

Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, mówi, że w tym roku tylko jedna sieć handlowa nie odpowiedziała pozytywnie na wezwanie związków i będzie otwarta do 15:00.

– W tym roku większość sklepów zamyka się o godz. 14:00. Bardzo się z tego cieszymy i cieszą się również pracownicy handlu. Tylko jedna sieć hipermarketów nie odpowiedziała pozytywnie na wezwanie odnośnie handlu wigilijnego. Serdecznie dziękujemy klientom za zrozumienie tej akcji, która była przez lata przeprowadzana przez „Solidarność”. Jak co roku apelujemy do Polaków, aby nie zostawać zakupów na godziny południowe czy popołudniowe w Wigilię, bo pracownicy w tym okresie są strasznie przemęczeni, a wiadomo, że po zamknięciu trzeba dokonać jeszcze wiele czynności, związanych z zabezpieczeniem sklepu – podkreśla Alfred Bujara.

W ocenie związków przedłużanie godzin pracy sklepów w Wigilię nie ma uzasadnienia. Niesie za sobą negatywne skutki dla rodzin, bo uniemożliwia  się im spędzenie tego czasu w gronie bliskich.

Jeszcze cztery lata temu sklepy wielu sieci czynne były w Wigilię do godziny 18.00, a we wcześniejszych latach nawet do 20.00. Wówczas zatrudnieni w nich pracownicy wracali do domów późno w nocy.

RIRM

drukuj