Ministerstwo Środowiska do przeciwników cięć w Puszczy Białowieskiej; podpiszcie deklarację odpowiedzialności

Ministerstwo Środowiska zwróciło się do swoich oponentów, w tym polityków i organizacji pozarządowych, którzy są przeciwni cięciom w Puszczy Białowieskiej, by ci podpisali deklarację odpowiedzialności.

„Zwróciliśmy się m.in. do naszych oponentów z PO i Nowoczesnej oraz do organizacji, które protestują przeciwko realizacji przez Ministerstwo Środowiska prawa UE, o podpisanie deklaracji. Określa ona chęć wzięcia odpowiedzialności za sytuację w Puszczy Białowieskiej. Najwyższy czas sprawdzić, kto w tym sporze ma rację” – mówi cytowany w komunikacie resortu minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Resort podał, że w związku z tym, że spór o Puszczę Białowieską nabrał charakteru międzynarodowego, deklaracja została „wysłana do ambasadorów akredytowanych przy UNESCO, komisarzy UE, europejskich ministrów środowiska, organizacji pozarządowych oraz polskich parlamentarzystów w tym posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej”.

„Niestety, jak dotąd nie wpłynęła do nas żadna podpisana deklaracja. Potwierdza to nasze obawy, że wiele postulatów tzw. +obrońców Puszczy+ istnieje tylko w przestrzeni publicznej i nie ma pokrycia w faktycznych działaniach. Nie zależy im na dobru Puszczy Białowieskiej, tylko na wszczynaniu politycznej awantury” – dodał prof. Jan Szyszko.

Według ministerstwa, opozycja oraz część organizacji pozarządowych jest przeciwna usuwaniu drzew w puszczy twierdząc, że „człowiek jest największym wrogiem przyrody, a zakaz wycinania drzew jest najwyższą formą ochrony”.

Ministerstwo Środowiska wskazuje, ze zgodnie z postulatami organizacji pozarządowych na 1/3 powierzchni nadleśnictw gospodarczych w puszczy (czyli na ponad 17 tys. ha) nie są podejmowane żadne działania – chodzi o cięcia i nowe nasadzenia drzew. Jak podkreślono, „kornikowe” drzewa nie są też usuwane w Białowieskim Parku Narodowym.

Na pozostałym terenie puszczy prowadzone są działania ochronne – jak przekonuje ministerstwo – zgodnie z wymogami programu Natura 2000.

„Działania te polegają na usuwaniu z Puszczy Białowieskiej zarażonych drzew i mają na celu zapobieganie rozszerzania się chorób” – przypomniano.

„Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe realizują prawo Unii Europejskiej. Oczekujemy, że jeśli ktoś podważa legalność tych działań, to chętnie podpisze deklarację i weźmie pełną odpowiedzialność za łamanie przepisów prawa UE. Apelujemy raz jeszcze do unijnych komisarzy, polityków opozycji i członków organizacji pozarządowych, żeby wykazali się odwagą i podpisali załączoną deklarację. Wynika z niej przede wszystkim, że biorą pełną odpowiedzialność za rozwój wydarzeń w tej części Puszczy, która zgodnie z ich postulatami nie jest poddawana działaniom ochronnym – w tym cięciom sanitarnym” – dodał rzecznik MŚ.

PAP/RIRM

drukuj