fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Złożono kwiaty pod lipą Lecha Kaczyńskiego w Wilnie

Złożono dziś kwiaty pod lipą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Drzewo posadzono przed sześciu laty w ogrodzie Szpitala Sapieżyńskiego w Wilnie.

W kościele św. Rafała odbyła się Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. W wileńskich uroczystościach zorganizowanych przez polską placówkę dyplomatyczną udział wzięli przedstawiciele polskich organizacji społecznych, harcerze i kombatanci.

Lipa, posadzona tuż po katastrofie smoleńskiej z inicjatywy dyrektora wileńskiego szpitala Gediminasa Rimdeiki, jest jedynym symbolem przypominającym w Wilnie o tragedii z 10 kwietnia 2010 roku.

Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i tragedii smoleńskiej nieprzypadkowo została odprawiona w kościele św. Rafała. W świątyni tej w 2008 roku została odsłonięta tablica upamiętniającą pochodzących z Wilna i Wileńszczyzny oficerów oraz osoby cywilne – ofiary zbrodni katyńskiej.

Tekst na tablicy głosi: „Pamięci tysięcy oficerów Wojska Polskiego, przedstawicieli inteligencji, obywateli Rzeczypospolitej, w tym pochodzących z Litwy, zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni”.

W niedzielę pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej została uczczona również w wielu innych miejscowościach Wileńszczyzny, tam gdzie znajdują się krzyże, bądź pomniki katyńskie.

PAP/RIRM

drukuj