PAP/EPA

Władimir Putin po raz kolejny straszy bronią masowego rażenia

Władimir Putin znów straszył bronią jądrową. Rosyjski zbrodniarz poinformował, że na Białorusi zostanie rozmieszczona broń atomowa. „Rosyjska retoryka nuklearna jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna” – odpowiedziało NATO. Sojusz zapewnił, że jest czujny i uważnie monitoruje sytuację.

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka byli w dobrych nastrojach.

– Dziękuję, że zgodziłeś się przyjechać – mówił rosyjski zbrodniarz.

– Jakbym nie mógł przyjść! – odpowiedział białoruski dyktator.

– Cóż, wszyscy jesteśmy zapracowanymi ludźmi – dodał Władimir Putin.

Efekty tego spotkania budzą jednak niepokój. Władimir Putin ogłosił, że Rosja rozmieści broń atomową na Białorusi.

– Dlaczego Amerykanie rozmieszczają broń nuklearną u swoich sojuszników, na swoim terytorium, szkolą załogi, pilotów, jak używać tego typu broni w razie potrzeby. Uzgodniliśmy, że zrobimy to samo – zaakcentował rosyjski przywódca.

Władimir Putin poinformował, że Rosja już pomogła zmodyfikować białoruskie samoloty do użycia takiej broni. Dziesięć maszyn jest już w gotowości. Na Białoruś trafiły także wyrzutnie Iskander.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną podkreślił, że zapowiedź Władimira Putina o umieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi w sensie militarnym nie wpływa na ryzyko konfliktu jądrowego, ale jest to element operacji informacyjnej.

Ukraina stwierdziła z kolei, że to krok do wewnętrznej destabilizacji Białorusi.

 „Kreml wziął Białoruś jako nuklearnego zakładnika” – podkreślił Ołeksij Daniłow, szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.

Oświadczenie wydał też doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak.

„Putin jest bardzo przewidywalny. Swoim oświadczeniem o taktycznej broni jądrowej na Białorusi przyznaje się, że się boi, że przegrał i pozostało mu tylko straszenie taktyką” – napisał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, na Twitterze.

Głos w sprawie zabrał także polski MSZ.

„Potępiamy to wzmacnianie zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie” – podsumował Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.

Do sprawy odniósł się także Departament Obrony USA. Amerykanie podkreślili, że nic nie wskazuje a to, by Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl